RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dulkiewicz: Wiemy, że część tez dotyczących decentralizacji państwa jest niezgodna z konstytucją

– Mamy pełną świadomość, że niektóre z tych tez dzisiaj są niezgodne z konstytucją, ale to jest pole do rozmowy nad kondycją i samorządu, i państwa polskiego – powiedziała po wtorkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Marek Suski: Donald Tusk proponuje, żebyśmy utracili suwerenność na własne życzenie

– Jako naród przez pokolenia walczyliśmy o odzyskanie suwerenności, po zaborach, pod okupacją niemiecką i sowiecką, a dzisiaj Donald Tusk...

zobacz więcej

– Nie rozmawialiśmy szczegółowo. Pan premier powiedział, że niektóre z tych postulatów przyjmuje z niepokojem. Ja powiedziałam, że to nie są postulaty, tylko tezy, jak sama nazwa wskazuje. Jest to pole do rozpoczęcia rozmowy na temat roli samorządu w ustroju Polski – powiedziała Dulkiewicz.

Do spotkania prezydent Gdańska z szefem rządu doszło we wtorek po południu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Po jego zakończeniu rzecznik rządu przekazał, że Morawiecki i Dulkiewicz poruszyli temat 21 tez zgłoszonych przez samorządowców w Gdańsku.

Propozycję wzmocnienia niektórych kompetencji samorządów przedstawiono w ubiegłym tygodniu na sesji „Samorządna Rzeczpospolita”, zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r.

Ponad 400 samorządowców – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województw – przedstawiło 21 tez; propozycje dotyczyły m.in. pełnego prawa do decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową, zniesienia odgórnego ograniczenia kadencyjności, obowiązkowych konsultacji z samorządami i społecznością lokalną wszystkich projektów ustaw i decentralizacji służby zdrowia.

Tezy mają zostać poddane debacie i - po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie - 31 sierpnia 2019 r., jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. – Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP – poinformowali po spotkaniu samorządowcy.

źródło:
Zobacz więcej