Sprawdź, jak szybko nagrzewa się samochód

Wzrost temperatury w aucie obniża koncentrację kierowcy (fot. Shutterstock/Alexandr Grant)

Wystarczy godzina, aby w upalny dzień temperatura w zamkniętym samochodzie wzrosła do wartości zagrażających życiu. Może przekroczyć 60 stopni Celsjusza.

Dziadek zostawił wnuczkę w samochodzie w czasie upału. Grozi mu więzienie

Do pięciu lat więzienia grozi 61-letniemu mężczyźnie, który zostawił w czasie upału w zamkniętym samochodzie 4-letnią wnuczkę. Dziewczynka trafiła...

zobacz więcej

Eksperci przypominają, że komfort termiczny podczas prowadzenia auta jest bardzo ważny. Zaznaczają, że w trakcie upałów kierowcy powinni zadbać o odpowiednią temperaturę w aucie, częstsze przerwy i zabierać duże ilości wody, która nie tylko ugasi pragnienie, ale w czasie awarii układu chłodzenia można ją dolać do chłodnicy. Natomiast policja zapowiada stanowcze reakcje w przypadkach pozostawiania w nagrzanych samochodach dzieci lub zwierząt.

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że w upalny dzień temperatura w nagrzanym aucie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza, dlatego auto najlepiej parkować – o ile jest taka możliwość – w cieniu.

– Przed wejściem do nagrzanego auta należy je przewietrzyć (otworzyć wszystkie szyby), a po ruszeniu dopiero schłodzić z pomocą klimatyzacji. Temperatura wewnątrz pojazdu powinna być tylko kilka stopni niższa niż na zewnątrz, aby organizm nie doznał szoku termicznego – radzi Krupiński.

Zaznacza, że temperatura w pojeździe ma wpływ na sprawność motoryczną kierowcy. Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22 stopnie Celsjusza. – Wzrost temperatury w aucie wzmaga zmęczenie, obniża koncentrację, a ta zaś wydłuża czas reakcji. Doskwierający upał może powodować również osłabienie, senność i irytację – wyjaśnia.

Krupiński przypomina, że zwłaszcza podróżując z dziećmi bądź osobami starszymi warto robić częste postoje, a w słoneczne dni chronić pasażerów przed promieniami słońca za pomocą rolet. – Dzieci mają zmniejszoną termoregulację, zaś osobom starszym mogą doskwierać dolegliwości związane z układem krążenia – wyjaśnia.źródło:

Zobacz więcej