PZPN uhonorował piłkarza zamordowanego podczas Holokaustu

Potomkowie polskiego piłkarza żydowskiego pochodzenia Józefa Klotza odebrali koszulki przed meczem eliminacji mistrzostw Europy Polska – Izrael (fot. From the Depths)

Reprezentacyjne koszulki – jedna z nazwiskiem Klotz, a druga z podpisami obecnych polskich kadrowiczów – trafiły do potomków Józefa Klotza, zamordowanego podczas Holokaustu zdobywcy w 1922 r. pierwszej bramki dla Biało-Czerwonych na arenie międzynarodowej. Informację na temat poniedziałkowego wydarzenia zamieścił „New York Times”.

PZPN przekaże koszulkę kuzynowi zdobywcy pierwszej bramki dla reprezentacji

Przed poniedziałkowym meczem eliminacji mistrzostw Europy Polska – Izrael, przedstawiciele PZPN przekażą koszulkę z podpisami kadrowiczów kuzynowi...

zobacz więcej

Potomkowie polskiego piłkarza żydowskiego pochodzenia Józefa Klotza koszulki odebrali z rąk dyrektora departamentu komunikacji i mediów PZPN Janusza Basałaja kilka godzin przed meczem eliminacji mistrzostw Europy Polska – Izrael, który w poniedziałek wieczorem został rozegrany na PGE Narodowym.

Uroczystość odbyła się w stołecznej klubokawiarni Babel. Współorganizowała ją fundacja From The Depths, która dba o pamięć o ofiarach Holokaustu, a jednym z jej uczestników był znany izraelski trener Awram Grant, który od trzech lat ma także polskie obywatelstwo.

– Bardzo się cieszę, że kultywowana jest pamięć o Józefie Klotzu, który tworzył historię polskiej reprezentacji. Dla mnie to także wzruszający moment, a samą inicjatywę uważam za wyjątkowo cenną – powiedział były szkoleniowiec m.in. Chelsea Londyn czy reprezentacji Ghany.

Urodzony w 1900 r. Klotz, syn żydowskiego szewca z Krakowa, strzelił gola z rzutu karnego w meczu Szwecja – Polska (1:2) rozegranym 28 maja 1922 r. w Sztokholmie. To był jego drugi i ostatni występ w reprezentacji; zadebiutował dwa tygodnie wcześniej w spotkaniu z Węgrami (0:3) na stadionie Cracovii.

Klotz był wówczas obrońcą Jutrzenki Kraków. Po kilku latach przeniósł się do Warszawy, gdzie zasilił szeregi miejscowego Makabi. W czasie wojny znalazł się w getcie, zginął w 1941 r. rozstrzelany przez hitlerowców podczas masowej egzekucji.

źródło:

Zobacz więcej