RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Były dyrektor sądu zatrzymany przez CBA

Były dyrektor i obecny pracownik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zostali zatrzymani przez CBA. Sprawa dotyczy niezgodnego z prawem wydatkowania prawie 2 mln zł oraz zawierania umów cywilnoprawnych wbrew obowiązującym przepisom.

Korupcja w Poczcie Polskiej. CBA zatrzymało 11 osób

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 11 osób podejrzanych o korupcję przy zamówieniach publicznych na kwotę ponad 30 mln zł. Były...

zobacz więcej

Rzecznik CBA Temistokles Brodowski w rozmowie z portalem tvp.info powiedział, że zatrzymań dokonali agenci wrocławskiej delegatury Biura. Zatrzymani to były dyrektor sądu i jego obecny pracownik – kierownik Oddziału Kadr.

– Ustalono, że były dyrektor w latach 2016-17 wydatkował blisko 2 mln zł z naruszeniem obowiązujących przepisów – wskazuje rzecznik.

Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że mężczyzna zawierał z pracownikami sądu „odrębne umowy cywilnoprawne” na wykonanie usług dla sądu, które faktycznie mieściły się w zakresie obowiązków tych samych lub innych osób pracujących w tym sądzie.

– Wszystko odbywało się z pominięciem procedury udzielenia zamówienia publicznego i wbrew regulacjom. Usługi te dotyczyły m.in. przygotowania projektu Regulaminu Pracy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, usystematyzowania dokumentacji czy obsługi funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Zarządzania Kadrami – mówi rzecznik.

Po zatrzymaniu podejrzani trafią do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Tam usłyszą zarzuty karne.

źródło:
Zobacz więcej