RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Ekokosiarka. Władze lotniska „zatrudniły” owce do dbania o trawę

Zwierzęta wypasane są wokół bariery akustycznej lotniska (fot. Pexels/Skitterphoto)

Największe lotnisko Belgii w podbrukselskim Zaventem „zatrudniło” kilkadziesiąt owiec do zjadania trawy na swym terenie. Władze portu tłumaczą, że takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla środowiska niż używanie kosiarek, a także zwiększa bioróżnorodność.

Madryt zatrudnił owce do dbania o park

Ponad 500 owiec zatrudniły władze Madrytu do koszenia trawy w Casa de Campo, największym publicznym parku w stolicy Hiszpanii. Opiekuje się nimi...

zobacz więcej

Lotnisko Zaventem jest jedną z kilku firm i instytucji publicznych w Belgii, które zdecydowały się wykorzystywać zwierzęta gospodarskie, zazwyczaj owce lub kozy, do pielęgnowania trawników na swoich terenach.

Rzeczniczka brukselskiego lotniska Anke Fransen powiedziała publicznemu radiu VRT, że chociaż strzyżenie trawników kosiarką zajęłoby mniej czasu, to władze lotniska zdecydowały się na ekologiczne rozwiązanie i stawiają na owce.

– Robimy to, aby zwiększyć różnorodność biologiczną – wskazała. Jak wyjaśniła, użycie owiec na danym terenie prowadzi do pojawienia się tam nowych gatunków roślin i traw.

Fransen przekonywała, że owce nie boją się hałasu związanego z lądującymi i startującymi samolotami. – Dla nich liczy się to, że mają wystarczająco dużo jedzenia i że to jedzenie jest smaczne – podkreśliła.

Zwierzęta wypasane są wokół bariery akustycznej lotniska. – Nasza bariera akustyczna to rodzaj wzgórza, a owce lubią wypasać się na wzgórzach – zwróciła uwagę.

Owce pozostaną na lotnisku przez kolejne trzy tygodnie i powrócą po raz drugi już jesienią.


źródło:

Zobacz więcej