Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szef rządu Grecji rozwiązuje parlament. Będą przedterminowe wybory

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos w poniedziałek przyjął wniosek szefa rządu Aleksisa Ciprasa o rozwiązanie parlamentu (fot. REUTERS/Costas Baltas)

Grecki premier Alexis Tsipras przedstawił wniosek o rozwiązanie parlamentu. Przyjął je prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos. Oznacza to przedterminowe wybory. Rząd zapowiedział je na 7 lipca.

Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa

Grecki parlament udzielił wotum zaufania rządowi Aleksisa Tsiprasa. Premiera poparło 151 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Do głosowania...

zobacz więcej

Cipras tłumaczył, że chce uniknąć przeciągającej się walki wyborczej, która mogłaby zaszkodzić krajowej gospodarce po latach naznaczonych ciężkim kryzysem finansowym.

Zgoda prezydenta na rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów uważane było za formalność. Pawlopulos ma wydać dekret w tej sprawie.

Powodem takiego obrotu spraw stał się niekorzystny wynik rządzącej w kraju lewicowej partii Ciprasa Syrizy w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Syriza zajęła drugą pozycję, uzyskując 23,8 proc. głosów. Natomiast o ponad 9 pkt proc. więcej uzyskała opozycyjna, konserwatywna Nowa Demokracja, na którą zagłosowało 33,1 proc. Greków.

Rozczarowujący rezultat Syrizy w wyborach europejskich komentatorzy tłumaczą m.in. latami finansowych wyrzeczeń i polityki zaciskania pasa, do których rząd Ciprasa został zmuszony przez międzynarodowych pożyczkodawców zadłużonego kraju. Nowa Demokracja zapowiada rozwijanie gospodarki, obniżenie podatków i walkę z bezrobociem.

W 2013 r. Cipras szturmem wszedł do greckiej polityki, obiecując Grekom, że skończy z polityką dotkliwych cięć i oszczędności, do której Grecję zmusili jej międzynarodowi wierzyciele. Jednak po dojściu do władzy w 2015 r. jego Syriza musiała spuścić z tonu i krótko potem przyjąć kolejny program ratujący kraj przed niewypłacalnością i wyrzuceniem.

źródło:
Zobacz więcej