IPN pokazał film o zbrodni NKWD w Winnicy

Współczesny pomnik terroru sowieckiego lat 1937–1938 w pobliżu Parku Gorkiego w Winnicy (fot. ipn.gov.pl)

W Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie przedstawiono film „Winnica, topografia terroru”, zrealizowany przez ukraińskich badaczy. Opowiada on historię zbrodni NKWD z lat 1937-38, inicjującej tzw. operację polską.

Rosja: Powstanie księga poświęcona polskim ofiarom NKWD. Odpowiedź na negowanie zbrodni

Stowarzyszenie Memoriał zapowiada wydanie księgi poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej pochowanym w Miednoje. Dziennik „Kommiersant” ocenia, że...

zobacz więcej

Film przedstawia miejsca masowych egzekucji, tortur dokonywanych przez sowiecki aparat represji na 10 tys. osób, wśród których około 3 tys. stanowili Polacy.

Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział Polskiemu Radiu, że badanie tej zbrodni jest wspólnym projektem Instytutu i historyków z Ukrainy.

– Niechętnie wracano do tych tematów, ta droga wyjścia komunizmu na Ukrainie jest o wiele dłuższa niż Polski, a ten film pokazuje, że nowe pokolenie historyków ukraińskich próbuje rozliczyć się z tym systemem – powiedział Jarosław Szarek.

Rok temu IPN podpisał umowę współpracy z Państwowym Archiwum Obwodowym w Winnicy, Chmielickim i Odessie.

Dyrektor archiwum w Winnicy Jurij Łehun podkreślił, że w planach jest opracowanie dokumentu źródłowego na temat zbrodni w Winnicy. Dodał, że z dotychczas zebranych dokumentów o represjach NKWD zorganizowano wystawę, która była prezentowana w Winnicy. Wkrótce odwiedzi ona Chmielnicki i Odessę.

Dzięki dotychczasowej współpracy do IPN trafiły dokumenty zbrodni NKWD na terenach Ukrainy, dokonanych na ludności polskiej.

źródło:
Zobacz więcej