Dzieci francuskich dżihadystów repatriowane z Syrii do Francji

Władze kurdyjskie w północno-wschodniej Syrii od dłuższego już czasu apelują do władz krajów zachodnich o przyjmowanie swoich obywateli, którzy przyłączyli się i walczyli w szeregach IS w Syrii oraz ich rodzin (fot. TT/Nakamura Cheong)

12 francuskich i dwoje holenderskich dzieci osieroconych przez bojowników z dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie zostało sprowadzonych z Syrii do Francji. Samolot transportujący tę grupę lądował na lotnisku wojskowym pod Paryżem.

Francuskie źródło: rząd chce sprowadzić z Syrii dzieci dżihadystów

Władze Francji zamierzają sprowadzić do kraju dzieci francuskich dżihadystów, schwytanych przez siły kurdyjskie na północnym wschodzie Syrii –...

zobacz więcej

Tam przedstawiciele władz Holandii przejęli opiekę nad dwójką dzieci z obywatelstwem tego kraju. Dzieci z francuskim obywatelstwem mają zostać przekazane opiece społecznej.

Wcześniej o repatriacji 14 dzieci informowały władze kurdyjskie, kontrolujące obszar na północnym wschodzie Syrii.

Władze kurdyjskie w północno-wschodniej Syrii od dłuższego już czasu apelują do władz krajów zachodnich o przyjmowanie swoich obywateli, którzy przyłączyli się i walczyli w szeregach IS w Syrii oraz ich rodzin. W zeszłym roku zdominowany przez Kurdów sojusz zbrojnych ugrupowań opozycyjnych, Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), odbił z rąk dżihadystów IS ostatni bastion tego dżihadystycznego ugrupowania w tym kraju.

Kurdyjska administracja w Syrii i SDF wielokrotnie ostrzegały, że nie są w stanie bezterminowo przetrzymywać na swoim terytorium tysięcy obcokrajowców, w tym licznych zdeklarowanych dżihadystów. Jednak kraje zachodnie niechętnie przyjmują swoich obywateli z uwagi na ich niejasną sytuację prawną oraz radykalizację, a także brak poparcia w społeczeństwie dla sprowadzania takich osób z powrotem do kraju.

źródło:

Zobacz więcej