RAPORT

Pogarda

Ukraińcy będą zachęcani, by nie wyjeżdżali z Polski do Niemiec

Z nowych przepisów skorzystają głównie Ukraińcy pracujący w branży IT (fot. Shutterstock/puhhha)
Z nowych przepisów skorzystają głównie Ukraińcy pracujący w branży IT (fot. Shutterstock/puhhha)

Najnowsze

Popularne

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będzie zabiegać o to, by pracujący w naszym kraju Ukraińcy nie wyjeżdżali do Niemiec. W Bundestagu przyjęto nowe regulacje, które umożliwiają obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej podjęcie legalnej pracy. Dotyczy to jednak przede wszystkim wykwalifikowanych specjalistów.

Niemcy zarabiają nawet dwa razy więcej niż obcokrajowcy w ich kraju

Pracownicy w RFN z zagranicznymi paszportami są znacznie gorzej opłacani niż Niemcy. Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że dotyczy to...

zobacz więcej

Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd powiedział, że polscy pracodawcy będą musieli zareagować na nowe prawo. Zwrócił uwagę, że powinni oni podnieść wynagrodzenia do ogólnie obowiązującego poziomu. Podobnie powinno być z ofertą zaplecza socjalnego.

Eksperci przewidują jednak, że z nowych przepisów skorzysta zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. Będą to głównie Ukraińcy pracujący w branży IT. Nowe regulacje mają wejść w życie w przyszłym roku.

Paweł Kułaga z agencji pośrednictwa pracy Foreign Personnel Service ocenił, że masowy odpływ Ukraińców Polsce nie grozi. Podkreślił, że wielu z nich osiedliło się już w naszym kraju. Ukraińcom jest łatwiej się zadomowić u nas niż w Niemczech. A wynagrodzenie u naszego zachodniego sąsiada, choć nominalnie wyższe, może mieć niższą siłę nabywczą.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w Polsce pracuje ok. 1,2 mln Ukraińców. Z badań Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wynika, że 70 proc. z nich pozytywnie ocenia doświadczenia pracy w naszym kraju, a ponad 60 proc. chce mieszkać w Polsce na stałe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej