Naukowcy stworzyli materiał wzorowany na włosach polarnego niedźwiedzia

Materiał wzorowany jest na pustych wewnątrz włosach polarnego niedźwiedzia (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Chińscy naukowcy stworzyli chroniący przed zimnem materiał, wzorowany na pustych wewnątrz włosach polarnego niedźwiedzia. Lekkie i elastyczne tworzywo o doskonałych parametrach może znaleźć zastosowanie np. w lotnictwie.

Pojawia się i znika. Polski wynalazek może podbić świat

Biotworzywo składające się głównie ze skrobi wynaleźli chemicy z Politechniki Gdańskiej. Może ono służyć np. do wyrobu jednorazowych naczyń, które...

zobacz więcej

Jak wyjaśniają naukowcy z University of Science and Technology of China (USTC), zajmujący się izolacją termiczną inżynierowie, od dawna marzyli o uzyskaniu takich możliwości, jakimi w naturalny sposób dysponuje arktyczny drapieżnik.

„Niedźwiedzie polarne zostały ewolucyjnie zoptymalizowane, tak aby nie traciły ciepła w zimnych i wilgotnych warunkach, co czyni ich futro doskonałym modelem dla syntetycznych materiałów izolujących” – mówi prof. Shu-Hong Yu z USTC.

„Z wykorzystaniem aerożelu z węglowych rurek możemy zaprojektować podobny, lekki materiał, który zatrzymuje ciepło i nie ulega wyraźnej degradacji z upływem czasu” – wyjaśnia badacz.

Włosy białego niedźwiedzia są wewnątrz puste, dzięki temu doskonale zatrzymują ciepło, a przy tym są wytrzymałe i elastyczne.

„Wydrążone środki włosów ograniczają przepływ ciepła, ale także sprawiają, że są one wyjątkowo lekkie, a to stanowi jeden z najważniejszych celów nauki o materiałach” –opowiada prof. Jian-Wei Liu, także z USTC.

Polarne niedźwiedzie sterroryzowały osadę. Mieszkańcy przerażeni [WIDEO]

Ponad 50 niedźwiedzi polarnych zaatakowało mieszkańców w północnej Rosji. Głodne drapieżniki ruszyły w pościg za przerażonymi ludźmi. Zagrożonych...

zobacz więcej

Chiński zespół nie stworzył po prostu sztucznej sierści. Badacze wyprodukowali miliony pustych wewnątrz węglowych rurek, odpowiadających pojedynczym włosom. Jednak połączyli je później w przypominający spaghetti aerożel.

Tak powstał materiał lekki, doskonale izolujący i odporny na wodę. Dodatkowo okazał się wyjątkowo rozciągliwy. Teraz badacze pracują nad technologią jego produkcji na większą skalę.

„Choć w tej chwili naszego opartego na węglowych rurkach materiału nie da się łatwo produkować masowo, liczymy na pokonanie tego ograniczenia. Pracujemy też nad ekstremalnymi zastosowaniami w lotnictwie” – mówi prof. Yu.

źródło:

Zobacz więcej