Portugalia pokonuje Holandię, wygrywa inauguracyjną Ligę Narodów

Kapitan reprezentacji Portugalii Cristiano Ronaldo z okazałym trofeu Ligi Narodów (fot. Robbie Jay Barratt - AMA/Getty Images)

Portugalia pokonała w Porto Holandię 1:0 (0:0) w finale pierwszej edycji piłkarskiej Ligi Narodów UEFA. Jedyną bramkę strzelił Goncalo Guedes. Trzecie miejsce w Lidze Narodów zajęła Anglia, która wcześniej w meczu w Guimaraes pokonała Szwajcarię po rzutach karnych 6-5. Po regulaminowym czasie gry i dogrywce był bezbramkowy remis. Gospodarze turnieju finałowego byli w grupie rywalami Polaków i Włochów.

Futbol na „nie”. Piątek znów uratował Polaków

Dwie wiadomości: dobra i zła. Dobra: Polacy pokonali Macedonię (1:0) i zrobili kolejny duży krok w stronę mistrzostw Europy. Zła: z taką grą na...

zobacz więcej

W niedzielnym finale Portugalczycy rzadziej byli w posiadaniu piłki, ale ich akcje były groźniejsze. Holendrzy natomiast wyraźnie ustępowali rywalom i nie byli w stanie poważniej zagrozić ich bramce.

„Zrobiliśmy duży postęp. Musimy być z siebie dumni. Teraz jesteśmy rozczarowani, ale nie możemy spuszczać głów. To był dobry sezon, ale mam nadzieję, że następny będzie jeszcze lepszy. Tylko do tego dążę” – powiedział holenderski obrońca Virgil van Dijk, który triumfował w Lidze Mistrzów z Liverpoolem.

Decydująca i jedyna bramka padła w 60. minucie. Bernardo Silva po indywidualnej akcji podał do Guedesa, a ten z linii pola karnego oddał silny strzał. Jasper Cillessen sięgnął piłkę, ale uderzenie zawodnika Valencii było na tyle silne, że piłka wpadła do bramki. Ten gol wystarczył, aby mistrzowie Europy z 2016 roku wygrali pierwszą edycję Ligi Narodów.

„Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo dumny. To mój pierwszy tytuł z drużyną narodową. Jestem tak bardzo szczęśliwy, że mogę zakończyć sezon z tymi fantastycznymi ludźmi, którzy nam pomogli. Teraz trzeba odpocząć i spróbować osiągnąć więcej w przyszłym sezonie” – powiedział wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju Bernardo Silva, który na Euro 2016 nie mógł zostać powołany z powodu kontuzji.

Triumfator pierwszej edycji Ligi Narodów, wliczając wcześniejsze bonusy, otrzyma łącznie 10,5 mln euro (plus okazałe srebrne trofeum o wysokości 71 cm), a pokonany w finale półtora miliona mniej. Nagroda za trzecie miejsce wynosi 8 mln, a za czwarte 7 mln.

źródło:

Zobacz więcej