Działacz LGBT „odprawił mszę” na paradzie równości. Polska Rada Ekumeniczna odcina się od niego

Szymon Niemiec tytułuje się „kapłanem katolickim bez przynależności konfesyjnej” (fot. Twitter/Klaudiusz Slezak)

Żaden z kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej nie ma nic wspólnego z Szymonem Niemcem – powiedział w niedzielę prezes Rady biskup Jerzy Samiec. Niemiec w sobotę przed warszawską Paradą Równości zorganizował „nabożeństwo ekumeniczne”.

Postulaty adopcji dzieci przez małżeństwa homoseksualne na Paradzie Równości

Na warszawskiej Paradzie Równości pojawił się transparent z hasłem „małżeństwa dla wszystkich”, wyrażający poparcie nie tylko dla tzw. małżeństw...

zobacz więcej

Niemiec w mediach społecznościowych tytułuje się „kapłanem katolickim bez przynależności konfesyjnej”. Do marca pełnił funkcję ordynariusza Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego w Polsce. Kościół ten działał bez rejestracji, a 6 marca Niemiec podjął decyzję o jego likwidacji.

W sobotę zaniepokojenie w związku z „nabożeństwem ekumenicznym” wyraził m.in. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W przesłanym PAP komunikacie napisał w imieniu Kościoła katolickiego: „Z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących”.

Biskup Samiec, który jest zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, wyjaśnił PAP, że żaden z Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej nie ma żadnych relacji ani kontaktów z Niemcem. Jak zaznaczył, Niemiec czasem pojawia się na nabożeństwach Rady, ale jest tam wtedy prywatnie. – Tak jak każda inna osoba może przyjść na takie nabożeństwa – dodał duchowny.

– Nie każdy, kto nazywa się ekumenicznym, ma coś wspólnego z Polską Radą Ekumeniczną lub kościołami z nim związanymi – zauważył biskup. Podkreślił, że z Niemcem nie mają nic wspólnego Kościoły reformowane w Polsce – ani Kościół Ewangelicko-Reformowany ani Kościół Ewangelicko-Augsburski.

W związku z reakcjami na „nabożeństwo ekumeniczne” Niemiec wydał w sobotę oświadczenie, w którym napisał, że takie „nabożeństwa” odprawia przed każdą Paradą Równości od 2010 roku. Zaprotestował też przeciwko „łączeniu go” z Kościołem Rzymskokatolickim. – Jako kapłan Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego (United Ecumenical Catholic Church, UECC) po raz kolejny przypominam, że bycie księdzem nie jest równoznaczne z przynależnością do dominującej w Polsce religii rzymskokatolickiej – napisał.

Rzecznik Episkopatu o wydarzeniach na Paradzie Równości: Mają znamiona bluźnierstwa

„Jeśli tak ma wyglądać tolerancja, to przemówienia o tolerancji w takim kontekście nie mają wartości” – pisze rzecznik Konferencji Episkopatu...

zobacz więcej

Zaproszenie na „nabożeństwo ekumeniczne przed Paradą Równości” pojawiło się na stronie internetowej Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego w Polsce już 2 czerwca. „Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy w dniu święta równości i różnorodności pragną pomodlić się, przyjąć Komunię, czy po prostu pobyć razem w skupieniu” – napisał Niemiec.

Według informacji podanych na tej stronie, w 2012 roku Niemiec został „konsekrowany na biskupa” przez arcybiskupa metropolitę UECC Terrego Flynna. W tym samym czasie Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki w Polsce został przyjęty jako afiliowany członek UECC.

Od 2014 roku Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki w Polsce bez powodzenia starał się o wpis do rejestru kościołów i związków wyznaniowych. – Na skutek różnych okoliczności opuścili go kolejni kapłani, tak że w 2019 roku biskup Kościoła (Szymon Niemiec – PAP) podjął decyzję o jego likwidacji. Od 6 marca 2019 roku biskup Szymon działa jako niezależny biskup katolicki – napisano na stronie.

Tolerancja, miłość? „Czekam, aż wszystkie stare k***y głosujące na PiS wymrą”

zobacz więcej

Na nagraniach w mediach widać, że w „nabożeństwie ekumenicznym” Niemcowi towarzyszył m.in. mężczyzna z durszlakiem na głowie, co jest znakiem charakterystycznym przedstawicieli Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (KLPS), także bezskutecznie ubiegającego się o wpisanie do rejestru kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Rzecznik KLPS Krzysztof Listowski potwierdził PAP swój udział. – Występowałem tam jako duchowny polskiego KLPS. Informacja była, że wydarzenie ma charakter ekumeniczny, więc spytałem biskupa Niemca, czy zezwoli mi wziąć udział. Stwierdził, że nie ma nic przeciwko i będzie bardzo zaszczycony – powiedział.

Na zdarzenie sprzed sobotniej Parady Równości w stolicy zareagował także m.in. wicepremier Jarosław Gowin, który ocenił na Twitterze, że „stało się coś haniebnego”. Natomiast warszawski radny Sebastian Kaleta zwrócił się do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o wycofanie patronatu nad Paradą Równości. – To jest prawdziwy test intencji oraz wyciągania konsekwencji wobec braku szacunku dla chrześcijan – napisał na Twitterze.

W sobotę po południu po raz 19. stołecznymi ulicami przeszła Parada Równości. Po raz pierwszy imprezę objął patronatem prezydent Warszawy. Według szacunków ratusza w paradzie wzięło udział 47 tys. osób, organizatorzy mówili o prawie 80 tys. uczestników.

źródło:

Zobacz więcej