RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Monte Cassino odkrywane na nowo #PolskaToWiecej

Wraz z członkami Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, Wojciechem Szewczakiem i Robertem Borkowskim, odwiedziliśmy klasztor na Monte Cassino. Na podróży historycznymi pojazdami wojskowymi po ważnych dla Polski, choć często mniej znanych miejscach, minęła nam 75. rocznica pamiętnej bitwy.

Uroczystości 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Masyw Monte Cassino, wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów, był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną...

zobacz więcej

Zobaczyliśmy Domek Doktora, w którym mieścił się Batalionowy Punkt Opatrunkowy, Pomnik Karpatczyków na wzgórzu 593, czyli „Górze Ofiarnej”, a także Pomnik 4 Pułku Pancernego „SKORPION". Do dziś można trafić tam na niewybuchy, metalowe odłamki, niemiecki drut kolczasty czy fortyfikacje.

Po masywie Albaneta poruszaliśmy się Jeepem Willysa/Forda GPW w barwach 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Fundacja Niepodległości przetransportowała pod Monte Cassino również transporter opancerzony M3 A1 White Scout Car i ciężarówkę Dodge.

Wyjazd historycznych pojazdów wojskowych z kolekcji Fundacji Niepodległości na uroczystości rocznicowe na Monte Cassino został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonownych, Poczty Polskiej i Agencji Mienia Wojskowego o/Lublin.

źródło:
Zobacz więcej