Szczerzy się od ponad 40 tys. lat. Doskonale zachowany wilk odkryty na Syberii

Plejstoceński wilk był znacznie większy od wpółczesnego (fot. TT/The Siberian Times)

Sensacja archeologiczna w Jakucji, we wschodniej części Syberii. Odkryto tam doskonale zachowaną głowę wilka sprzed ponad 40 tys. lat. Przetrwała w niemal nienaruszonym stanie dzięki warunkom panującym w wiecznej zmarzlinie.

Sensacyjne odkrycie w Jakucji. „Może mieć nawet 40 tysięcy lat”

Naukowcy z Uniwersytetu w Jakucku pochwalili się niesamowitym odkryciem. W kraterze Batagaj na Syberii odnaleziono doskonale zachowanego źrebaka...

zobacz więcej

Głowę odkryto na północy Jakucji latem ubiegłego roku. Natrafił na nią jeden z mieszkańców, Pawieł Jefimow, nad brzegiem rzeki Tirechtijak.

Japońscy naukowcy, którzy przebadali szczątki, uznali, że zwierzę padło w okresie plejstoceńskim ponad 40 tys. lat temu. Zwracają uwagę, że w idealnym stanie zachowała się sierść, równie gęsta jak u mamutów, oraz tkanki miękkie, które w normalnych warunkach jako pierwsze powinny ulec rozkładowi. Także mózg zachował się w niemal nienaruszonym stanie.

DNA drapieżnika zostanie zbadane przez ekspertów ze szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

– To wyjątkowe odkrycie. Po raz pierwszy mamy dorosłego, plejstoceńskiego wilka tak dobrze zachowanego. Porównamy go ze współczesnym wilkiem, dzięki czemu prześledzimy, jak ewoluował ten gatunek – tłumaczy Albert Protopopow z Akademii Nauk Jakucji.

Głowa odkrytego osobnika ma 40 cm długości, czyli ponad połowę długości ciała współczesnego wilka, który mierzy przeciętnie od 66 do 86 cm.

źródło:
Zobacz więcej