RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po raz drugi odbył się ogólnopolski, harcerski festiwal „Śladami Niepodległości”

Organizatorami festiwalu są harcerze i harcerki z Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady” (fot. Pixabay)

W amfiteatrze „Farskiego Ogrodu” w Rybniku około 60 młodych artystów wystąpiło w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Niepodległościowej „Śladami Niepodległości”. W drugiej edycji wydarzenia szczególnie wspominano setne rocznice powstań śląskich.

„Budują wspólnotę wokół historii”. Nagrody honorowe IPN wręczone

Popularyzatorzy historii z Wielkopolski i województwa lubuskiego zostali w piątek w Poznaniu wyróżnieni nagrodami IPN „Świadek Historii”. Honorowe...

zobacz więcej

Jak podkreślają organizatorzy – harcerze i harcerki z Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady” – festiwal ma na celu również godne upamiętnienie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jest sposobem na wyrażenie miłości do ojczyzny przez młodych ludzi z całej Polski.

W festiwalu wzięło udział 17 „podmiotów wykonawczych”, w sumie około 60 osób. W kategorii solistów w wieku 10-12 lat pierwsze miejsce zdobyła Karolina Ćwiertnia, w kategorii 13-15 lat jurorzy przyznali dwa równorzędne drugie miejsca Ewie Borowiec i Karolinie Olszowiec. W kategorii solistów w wieku powyżej 16 lat triumfowała Patrycja Piwowar, a w kategorii drużyny – „Chwila Refleksji”.

Dodatkową atrakcją festiwalu była „Strefa Historii – 100 lecie Powstań Śląskich”, której gospodarzami byli: grupa rekonstrukcyjna, pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz edukatorzy Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, którzy przygotowali dla dzieci i młodzieży tematyczne stoiska, prezentacje i wystawy historyczne bezpośrednio nawiązujące do powstań śląskich.

Współorganizatorami festiwalu były katowicki oddział IPN i działające przy kopalni „Wujek” Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

źródło:

Zobacz więcej