Lotos może zainwestować w Port Gdańsk. Alternatywą własny terminal na Martwej Wiśle

Pod koniec maja zaprezentowano koncepcję budowy nowego Portu Centralnego w Gdańsku (fot. tt/@MGMiZS_GOV_PL)

Grupa Lotos rozważy swój udział w rozbudowie Portu Gdańsk – poinformował jej wiceprezes ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski. Dodał, że alternatywą może być budowa własnego nabrzeża i terminalu na Martwej Wiśle. – Myślę o obsłudze wielkich frachtów czy budujących się wokół nas ogromnych inwestycjach w zakresie logistyki morskiej – stwierdził Demski.

Dziewięć terminali i koszt około 12 mld zł. Tak będzie wyglądać Port Centralny

W Gdańsku zaprezentowano koncepcję nowego Portu Centralnego, która zakłada m.in. budowę dziewięciu terminali, czterech obrotnic i trzech torów...

zobacz więcej

Wiceprezes Lotosu poinformował, że „po zakończeniu Projektu EFRA (Efektywnej Rafinacji – przyp. red.) grupa rozważy swój udział w projekcie rozbudowy portu zewnętrznego realizowanego w Porcie Gdańsk”.

– Na projektowanych nabrzeżach moglibyśmy umiejscowić infrastrukturę wykorzystaną do obsługi wielkiego frachtu morskiego. Alternatywą zwiększenia wydajności logistycznej, może być budowa własnego nabrzeża i terminalu na Martwej Wiśle. Eksperci Lotosu analizują trendy rynkowe i próbują zdefiniować możliwości, jakie stoją przed grupą po zakończeniu Projektu EFRA – poinformował. Ocenił, że dzięki tej instalacji, spółka mogłaby m.in. zwiększyć produkcję paliw bunkrowych dla statków.

„Trzecia noga” polskiego giganta

Dodał, że teraz działalność grupy opiera się na dwóch filarach – poszukiwaniu, wydobyciu i dostarczaniu gazu i ropy naftowej oraz produkcji rafineryjnej. – Być może potrzebna nam jest „trzecia noga”, którą będzie np. energetyka, a może gazomobilność, LNG – ocenił.

Ropa popłynie jedną nitką rurociągu „Przyjaźń” 10 czerwca

Przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką od 10 czerwca br., postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań – to efekt rozmów w Moskwie...

zobacz więcej

Demski zauważył, że „naturalną przewagą” Lotosu jest nadmorskie położenie. – Myślę o obsłudze wielkich frachtów czy budujących się wokół nas ogromnych inwestycjach w zakresie logistyki morskiej – powiedział.

Grupa Lotos poinformowała niedawno, że opóźnia o miesiąc – do 30 czerwca – uruchomienie części kompleksu EFRA – instalacji opóźnionego koksowania DCU.

Grupa podała, że jej spółka zależna Lotos Asfalt podpisała z generalnym wykonawcą projektu EFRA aneks, zgodnie z którym termin osiągnięcia stanu gotowości do rozruchu Kompleksu Koksowania – DCU wraz z instalacjami towarzyszącymi – zostaje przesunięty o 30 dni – do 30 czerwca. Jako powód podano dążenie Lotos Asfalt do „zapewnienia bezspornej gotowości technicznej Kompleksu Koksowania do prowadzenia prac rozruchowych i uruchamiania instalacji”.

W ramach EFRA (od efektywna rafinacja) działają już dwie instalacje – HGU (wytwarzanie wodoru) oraz HVDU (próżniowej destylacji hydrowaxu – parafinowej frakcji z hydrokrakingu).

Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Lotos to także sieć blisko 500 stacji paliw, zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju.

źródło:

Zobacz więcej