PZPN przekaże koszulkę kuzynowi zdobywcy pierwszej bramki dla reprezentacji

Radość zawodników Polski po strzeleniu bramki podczas meczu eliminacyjnego piłkarskich mistrzostw Europy grupy G z Macedonią Północną (fot. PAP/Andrzej Lange)

Przed poniedziałkowym meczem eliminacji mistrzostw Europy Polska – Izrael, przedstawiciele PZPN przekażą koszulkę z podpisami kadrowiczów kuzynowi Józefa Klotza, zdobywcy pierwszej bramki dla reprezentacji na arenie międzynarodowej. Miało to miejsce w 1922 roku.

Świetne wejście Krzysztofa Piątka przesądziło! Polacy wygrywają z Macedonią Północną

Reprezentacja Polski wygrała w Skopje z Macedonią Północną 1:0 (0:0) w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy. Zwycięską bramkę na początku...

zobacz więcej

O wydarzeniu w stolicy Polski poinformowały izraelskie media, a wiadomość potwierdził rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski: „Koszulka podpisana przez piłkarzy reprezentacji Polski zostanie przekazana osobie z rodziny pana Józefa Klotza”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.45 na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Jak podał m.in. „Times of Israel”, Polski Związek Piłki Nożnej uhonoruje gracza żydowskiego pochodzenia Józefa Klotza zamordowanego podczas Holokaustu. Koszulkę drużyny narodowej biało-czerwonych ma odebrać jego kuzyn Yoav Dekel. Nastąpi również otwarcie wystawy o Klotzu i innych żydowskich zawodnikach w polskiej reprezentacji.

Urodzony w 1900 roku Klotz, syn żydowskiego szewca z Krakowa, strzelił gola z rzutu karnego w meczu Szwecja - Polska (1:2) rozegranym 28 maja 1922 roku w Sztokholmie. To był jego drugi i ostatni występ w reprezentacji; zadebiutował dwa tygodnie wcześniej w spotkaniu z Węgrami (0:3) w Krakowie (stadion Cracovii).

Klotz był wówczas obrońcą Jutrzenki Kraków. Po kilku latach przeniósł się do Warszawy, gdzie zasilił szeregi miejscowego Makabi. W czasie wojny znalazł się w getcie. Zginął w 1941 roku.

źródło:

Zobacz więcej