Mamuka K. przyznał się do zamordowania 28-letniej Pauliny

Zakończyło się trwające kilkanaście godzin przesłuchanie 40-letniego Gruzina Mamuki K. Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie postawiła mu zarzut zabójstwa łodzianki Pauliny D. Mężczyźnie grozi kara dożywotniego więzienia. Do sądu skierowano także wniosek o kontynuowanie aresztu dla podejrzanego.

Ziobro: Uczynimy wszystko, żeby wyrok dla Mamuki K. był najsurowszy z możliwych

Ze strony prokuratury mogę powiedzieć, że uczynimy wszystko, żeby wyrok dla Gruzina Mamuki K., podejrzanego o zabójstwo w Łodzi Pauliny D., był...

zobacz więcej

Według informacji zbliżonych do śledztwa Gruzin nie był karany. W Polsce pracował dorywczo; w dniu zabójstwa miał iść do pracy na budowę.

O zakończeniu przesłuchania poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. Dodał, że podejrzany potwierdził fakt zabicia kobiety. Jak twierdzi, „nie chciał tego zrobić”. – Zaprzeczają temu stwierdzone rany kłute okolic szyi i obrażenia wskazujące na pobicie – poinformował Kopania.

Dodał, że wyjaśnienia są bardzo szczegółowe. Obejmują okres, od kiedy podejrzany zauważył rano 20 października na ul. Piotrkowskiej swoją przyszłą ofiarę, przez sam moment popełnienia zbrodni, ukrycia zwłok i ucieczkę na Ukrainę.

Jak mówi Kopania, w znacznej części wyjaśnienia podejrzanego są zgodne ustaleniami śledczych. Są jednak i pewne nieścisłości, które wymagają weryfikacji.

– Dlatego też na obecnym etapie nie mogę ujawnić bliższych szczegółów – podkreślił.

Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut dokonania 20 października 2018 r. w Łodzi brutalnego zabójstwa Pauliny D. Grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze nie niższym niż lat 12, z dożywociem włącznie.

– Po przesłuchaniu podejrzanego prokurator wystąpił w piątek do sądu o dalsze stosowanie aresztu na okres 3 miesięcy, od daty przejęcia przez stronę polską, 40-letniego obywatela Gruzji Mamuki K. – poinformował Kopania.

Oskarżony o zamordowanie Pauliny Gruzin jest już w Polsce

Wylądował w Warszawie samolot specjalny, który przywiózł do Polski Gruzina Mamukę K., podejrzanego o zabójstwo w Łodzi Pauliny D. – poinformowała...

zobacz więcej

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi sędzia Paweł Sydor potwierdził wpłynięcie wniosku do sądu i poinformował, że ma on być rozpatrywany jeszcze w piątek.

Rzecznik łódzkiej prokuratury poinformował, że popełnione przez mężczyznę zabójstwo znajduje potwierdzenie nie tylko w jego wyjaśnieniach, ale także w innych przeprowadzonych dotychczas dowodach m.in. w zabezpieczonych zapisach monitoringu, osobowych źródłach dowodowych, wynikach oględzin i badań genetycznych (DNA), przeprowadzonych zarówno do czasu wydania podejrzanego stronie polskiej jak i w trybie pilnym, zrealizowanych przez laboratorium kryminalistyczne policji już po pobraniu próbek po przetransportowaniu go do Polski.

Przesłuchanie Mamuki K. rozpoczęło się w czwartek przed południem. Czynność prowadzona była przy udziale tłumacza języka gruzińskiego. Obecny też był pełnomocnik rodziny ofiary.

Zatrzymano podejrzanego o zabicie 28-latka z Siemianowic Śląskich

Podejrzanego o zabicie 28-latka z Siemianowic Śląskich 55-letniego Marka G. zatrzymała w piątek rano policja. Mężczyzna był poszukiwany listem...

zobacz więcej

Rzecznik Kopania zwrócił uwagę, że było to pierwsze przesłuchanie Mamuki K. przez polskiego prokuratora. Wcześniej nie było to możliwe, ponieważ niemal bezpośrednio po dokonaniu zabójstwa, po ukryciu ciała, mężczyzna uciekł z Polski. Dlatego dopiero w czwartek było możliwe przedstawienie mu zarzutów i zapoznanie się z jego wersją wydarzeń.

Bezpośrednio po zdarzeniu aresztowane zostały trzy inne osoby, w tym dwóch obywateli Gruzji i jedna obywatelka Białorusi. W dalszym ciągu są one tymczasowo aresztowane. Podejrzewa się ich o niezawiadomienie organów ścigania o zbrodni zabójstwa, mimo posiadania wiarygodnych informacji o jej popełnieniu. Najsurowsze zarzuty w tej grupie usłyszał 38-letni obywatel Gruzji, któremu ponadto zarzuca się składanie fałszywych zeznań i poplecznictwo – pomoc w zacieraniu śladów przestępstwa.

źródło:

Zobacz więcej