Włosi zeszli z placu budowy drogi. GDDKiA: Wzywamy do wznowienia prac

Termin ukończenia inwestycji kilkukrotnie przesuwano (fot. tt/@GDDKiA_Poznan)

GDDKiA wezwała w „trybie pilnym” wykonawcę trasy S5 Poznań-Wronczyn, firmę TOTO Construzioni, do powrotu na plac budowy i wznowienia prac. W piątek firma poinformowała o odstąpieniu od kontraktu, chociaż inwestycja nie została ukończona.

GDDKiA wyrzuciła włoską firmę z budowy obwodnicy Częstochowy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z winy wykonawcy z firmą Salini, która miała zbudować obwodnicę Częstochowy w...

zobacz więcej

Pierwotnie 16-kilometrowy odcinek S5 między Poznaniem a Wronczynem miał być gotowy w listopadzie 2017 r. Termin ukończenia inwestycji kilkukrotnie jednak przesuwano. Pod koniec ub. roku otworzono jedną jezdnię i możliwy jest przejazd po jednym pasie w każdą stronę.

W piątek włoskie konsorcjum, któremu przewodzi firma Toto Costruzioni Generali, poinformowało GDDKiA, że odstępuję od kontraktu.

Jak tłumaczył rzecznik prasowy GDDKiA Jan Krynicki, „7 czerwca 2019 r. Wykonawca trasy S5 Poznań – Wronczyn, firma TOTO Construzioni przekazała pismo będące w ocenie GDDKiA bezpodstawne i niezasadne, a mówiące o odstąpieniu przez firmę od kontraktu. Zamawiający wezwał w trybie pilnym wykonawcę do powrotu na plac budowy począwszy od poniedziałku 10 czerwca 2019 r. i wznowienia prac”.

Krynicki podkreślił, że „zamawiający będzie sprawdzać mobilizację już od godzin rannych w najbliższy poniedziałek i jeżeli prace nie zostaną wznowione, to GDDKiA podejmie bezzwłocznie działania przewidziane w takich sytuacjach w umowie”.

– Dla GDDKiA priorytetem jest realizacja kontraktów z pierwotnie wyłonionym wykonawcą, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to dokończenia zadania w sposób tak szybki jak to możliwe, aby w jak najszybszym czasie udostępnić trasę kierowcom – wskazał Krynicki.

Umowę na realizację przedsięwzięcia o wartości ok. 530 mln zł podpisano w lipcu 2015 roku. Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu oraz trzech węzłów drogowych: Konarzewo, Stęszew i Mosina, dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz odcinków dróg publicznych uzupełniających istniejącą sieć dróg.

źródło:

Zobacz więcej