RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie będzie tymczasowej katedry. Notre Dame powraca do życia

Paryska diecezja zrezygnowała z pomysłu budowy tymczasowej katedry w okolicach Notre Dame (fot. Chesnot/Getty Images)

Katedra Notre Dame powraca do życia. Za tydzień po raz pierwszy zostanie w niej odprawiona Eucharystia. Natomiast na dziedziniec przed świątynię zostanie wyniesiona obdarzana czcią figura Matki Bożej. – Chodzi o to, by ludzie znów mogli się tu modlić – mówi rektor katedry.

Ostrzeżenie dla rodziców i kobiet w ciąży. Skażenie po pożarze Notre Dame

Od pożaru katedry Notre Dame w Paryżu minęło już siedem tygodni. Ale właśnie teraz Agencja Zdrowia regionu Île-de-France zaapelowała do mieszkańców...

zobacz więcej

Pierwsza msza po pożarze zostanie odprawiona w przyszły weekend. Liturgia wspomina wtedy konsekrację katedry.

– Choć będziemy w małym gronie, chcemy w ten sposób zaznaczyć przed światem, że katedra jest dla chwały Boga – powiedział ks. Patrick Chauvet w wywiadzie dla tygodnika „Famille Chrétienne”.

Przyznał on zarazem, że paryska diecezja zrezygnowała z pomysłu budowy tymczasowej katedry w okolicach Notre Dame. Powstanie jednak małe maryjne sanktuarium, w którego centrum będzie kamienna figura Matki Bożej, kopia wizerunku, który czczony jest w katedrze.

– Ważne jest, by ludzie mogli się tam modlić, zapalić świeczkę, złożyć bukiet kwiatów, a także skorzystać z posługi kapłana. W ten sposób Francuzi zobaczą, że Notre Dame żyje i w jakiś sposób jest otwarta, że Paryż nadal ma swoją katedrę – tłumaczy ks. Chauvet.

Jak zaznaczył duchowny, ze strony Kościoła wszystko jest już gotowe na otwarcie tego przykatedralnego miejsca kultu.

– Chciałbym, aby zostało otwarte już w przyszłym tygodniu. Czekamy jeszcze na zielone światło ze strony prefektury i policji, aż dziedziniec zostanie w pełni udostępniony dla ludzi – dodał rektor katedry Notre Dame.

źródło:
Zobacz więcej