Polska spółka kupiła od Norwegów udziały w wydobyciu gazu

PGNiG poinformował ponadto, że obecnie na licencjach trwają prace dotyczące opracowania koncepcji zagospodarowania złoża (fot. Shutterstock/ Farris Noorzali)

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, kupiła od Total E&P Norge 22,2 proc. udziałów w dwóch licencjach na złożu King Lear na Morzu Północnym – poinformowała w piątek spółka. Wartość transakcji jest tajemnicą handlową.

PKO BP prześcignął niemieckiego giganta – ma większą wartość niż Deutsche Bank

Największy polski bank, PKO BP, prześcignął niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej – napisał na Twitterze dyrektor...

zobacz więcej

„Umowa obejmuje zakup 22,2 proc. udziałów w licencjach PL146 i PL333 od Total E&P Norge AS, zawierających złoże gazu King Lear. Operatorem złoża jest AkerBP, który posiada 77,8 proc. udziałów zakupionych w 2018 roku od Equinor Energy AS” – podano w komunikacie w piątek.

King Lear jest złożem gazowo-ropnym, zlokalizowanym na Morzu Północnym. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, jego udokumentowane zasoby wydobywalne wynoszą 9,2 mld m sześc. gazu oraz 6,5 mln m sześc. ropy naftowej.

„Strony objęły wartość transakcji tajemnicą handlową” – napisano w komunikacie.

PGNiG poinformował ponadto, że obecnie na licencjach trwają prace dotyczące opracowania koncepcji zagospodarowania złoża. Proces inwestycyjny planowany jest w latach 2021-24, a uruchomienie produkcji ma nastąpić w 2025 roku. Zgodnie z aktualnymi danymi operatora złoża, po uruchomieniu produkcji wydobycie gazu w części przypadającej na PGNiG Upstream Norway ma wynieść 0,25 mld m sześc. gazu rocznie.

źródło:

Zobacz więcej