RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papcio Chmiel kończy 96 lat!

Henryk Chmielewski (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Najsłynniejszy polski twórca komiksów Papcio Chmiel, a naprawdę Henryk Jerzy Chmielewski kończy 96 lat. Grafik, rysownik i publicysta najbardziej znany jest czytelnikom komiksu o przygodach Tytusa, Romka i A'tomka.

„Walki to była rzeź”. Papcio Chmiel też był powstańcem

Gdy 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, był starszym strzelcem podchorążym 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch”, o ps. „Jupiter”. Wraz ze...

zobacz więcej

Pierwsza, czarno-biała historyjka o Tytusie pojawiła się w „Świecie Młodych” w 1957 r. Na komiksach Papcia Chmiela wychowało się kilka pokoleń.

Seria o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka ukazała się w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy.

Tytus wcielał się w różne postacie. Był harcerzem, kosmonautą, aktorem, olimpijczykiem i kibicem. Ale zanim twórca został Papciem, w 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”, o pseudonimie „Jupiter”.

Miał plan opanowania Okęcia, ale już 1 sierpnia wpadł w ręce Niemców. Po wojnie, w latach 50. ukończył stołeczną Akademię Sztuk Plastycznych. Pierwsze sukcesy wydawnicze były jego udziałem jeszcze w wojsku, gdzie zajmował się gazetką. Pracował także jako rysownik w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”.

Na pamiątkę powstania warszawskiego Papcio przygotował komiks „Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944”.

W 2009 r. namalował też mural przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Henryk Jerzy Chmielewski został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło:
Zobacz więcej