RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Prezydent Poznania o karcie LGBT: Chciałbym, by występowała też w mniejszych miejscowościach [WIDEO]

Po dwóch tygodniach wyciszenia tematów światopoglądowych opozycja wraca do pomysłu realizacji postulatów środowisk LGBT. O rozszerzeniu tzw. karty LGBT (w ramach której dzieci, począwszy od wieku przedszkolnego, miałyby zostać poddane „edukacji seksualnej”) w Gdańsku z prezydentami największych miast rozmawiała Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”.

Samuel Pereira: Donald Tusk podpisał się pod końcem demokracji w Polsce

W dyskusji o rocznicy 4 czerwca i ocenach wystąpienia Donalda Tuska umknął jeden bardzo istotny fakt gdańskich obchodów. Szef Rady Europejskiej i...

zobacz więcej

W ramach obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. w Gdańsku prezydenci miast związani z Platformą Obywatelską ogłosili „21 tez samorządowych” na podstawie których będą chcieli zmienić ustrój Polski. W dyskusji wzięli udział prezydenci, burmistrzowie i wójtowie: Jacek Jaśkowiak z Poznania, Jacek Sutryk z Wrocławia, Hanna Zdanowska z Łodzi, Hanna Pruchniewska z Pucka i Magdalena Kołodziejczak z Pruszcza Gdańskiego. Z kolei władze wojewódzkie reprezentował marszałek pomorskiego Mieczysław Struk.

Zgromadzeni przy okrągłym stole rozmawiali z dziennikarką „GW” o tym, jak i dlaczego należy kosztem władzy państwowej zwiększyć uprawnienia poszczególnych regionów. Współczesny rozbiór Polski miałby zakładać m. in. stworzenie „Izby Samorządowej” zamiast Senatu, likwidację urzędu wojewody, przeniesienie większej części budżetu centralnego (w tym na służbę zdrowia i politykę socjalną) do samorządów, „zwierzchność powiatów i samorządów wojewódzkich nad zespolonymi służbami”, utworzenie odrębnej policji oraz „budowę społeczności lokalnej solidarnej i otwartej, przeciwdziałającej wykluczeniom”. Temu ostatniemu punktowi poświęcono część dyskusji, w trakcie której głos zabrał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Więcej pieniędzy na kartę LGBT w całej Polsce?

- W Warszawie prezydent [Rafał] Trzaskowski wprowadził kartę LGBT i to nie mogło być zablokowane przez władze centralne, oto mi chodziło, że samorządy jednak mogą coś w tej sprawie robić – stwierdziła Dominika Wielowieyska.

Podatek katastralny – nowy pomysł fundacji Sorosa

„Podatek od nieruchomości ściśle powiązany z wartością rynkową nieruchomości, a nie z jej powierzchnią, jako docelowo najważniejsze źródło dochodów...

zobacz więcej

– To jest kwestia budżetu Warszawy, zasobności Warszawy. Ja bym też chciał, żeby tego rodzaju elementy występowały nie tylko w dużych miastach, tylko również obejmowały te miejscowości mniejsze, które często mają jeszcze mniejsze środki. To jest kwestia również pieniędzy – odpowiedział prezydent Jaśkowiak.

Od ostatnich wyborów trwa w Polsce dyskusja nad pomysłem Koalicji Europejskiej, by zdecentralizować władzę w naszym kraju. Założenia programu przygotowali prof. Maciej Kisilowski z uniwersytetu George’a Sorosa i Paweł Lisiewicz, (były szef gabinetu prezydenta Bronisława Komorowskiego).

Projekt ten ma się wiązać z radykalnym rozmontowaniem instytucji centralnych, wprowadzeniem „współczesnego rozbicia dzielnicowego”, zmianą konstytucji, likwidacją ministerstw oraz legalizacją związków partnerskich i adopcją dzieci przez takie związki, ale również – o czym pisaliśmy na portalu tvp.info – z wprowadzeniem podatku katastralnego.

Pomysł ten – jak ujawniła dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka – podoba się Donaldowi Tuskowi, „który poprosił o przeredagowanie idei na potrzeby programu wyborczego”.

„Donald Tusk i jego polityczne środowisko publicznie krzyczą »Konstytucja!« i »Demokracja!«, a faktycznie stają przeciwko konstytucji i pragną ograniczenia demokracji w naszym kraju. Bo czym innym jest odebranie polskim obywatelom prawa do większościowego stanowienia o kierunku rozwoju Polski? Większość w ostatnich latach głosuje inaczej niż chce Donald Tusk, więc Donald Tusk Polakom odbierze albo ograniczy prawo do głosowania?” – pisze szef portalu tvp.info Samuel Pereira.

Dziennikarka TOK FM: Pomysł decentralizacji Polski spodobał się Tuskowi

„Z tym zaangażowaniem samorządowców koresponduje idea Zdecentralizowanej Rzeczpospolitej, ogłoszona publicznie przez grupę naukowców kilkanaście...

zobacz więcej

„21 tez samorządowych”

1. Pełne prawo wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych
2. Budowa społeczności lokalnej solidarnej i otwartej, przeciwdziałanie wykluczeniom
3. Przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową
4. Prawo społeczności lokalnej do decydowania o przyszłości swojej małej ojczyzny - zniesienie odgórnego ograniczenia kadencyjności
5. Obowiązek konsultowania z przedstawicielami samorządu i społeczności lokalnej wszystkich projektów ustaw
6. Zwiększenie nakładów na edukację, godne pensje nauczycieli
7. Niezależna kultura, angażująca społeczności lokalne
8. Decentralizacja służby zdrowia
9. Skuteczna ochrona środowiska, walka ze smogiem
10. Ochrona krajobrazu i przestrzeni publicznej
11. Rozwój budownictwa komunalnego i społecznego
12. Samodzielność samorządów w zakresie podatków lokalnych oraz działalności gospodarczej
13. Środki z budżetu państwa muszą być adekwatne do zakresu zadań realizowanych przez samorządy
14. Decentralizacja rozdziału funduszy unijnych
15. Przekazanie społecznościom lokalnym mienia publicznego
16. Swoboda tworzenia związków metropolitalnych i obszarów funkcjonalnych
17. Likwidacja urzędu wojewody. Pozostawienie władzy centralnej nadzoru nad legalnością działania jednostek samorządu terytorialnego
18. Zwierzchność powiatów i samorządów wojewódzkich nad zespolonymi służbami
19. Odpolitycznienie mediów publicznych
20. Policja municypalna
21. Przywrócenie służby cywilnej.

źródło:
Zobacz więcej