Naukowcy stworzyli program, który rozpoznaje przyczynę płaczu dziecka

„Ostateczny cel to zdrowsze dzieci oraz mniejsza presja odczuwana przez rodziców i opiekunów” (fot. Shutterstock/Meschanov Anton)

Naukowcy z USA stworzyli program, który rozpoznaje przyczynę płaczu dzieci. W ten sposób potrafi wykryć zagrożenie, np. chorobę.

Sztuczna inteligencja odkryła nowe przyczyny autyzmu

Po raz pierwszy naukowcy pokazali, że autyzm może wynikać ze spontanicznych mutacji zachodzących w tzw. niekodujących rejonach genomu. Odkrycia...

zobacz więcej

Czy dziecko chce jeść, jest zmęczone, trzeba je przewinąć, czy może czuje ból – na takie pytania muszą często odpowiadać rodzice.

Z pomocą przychodzą specjaliści od sztucznej inteligencji.

Wykorzystując techniki opracowane z myślą o rozumieniu mówionego języka, naukowcy z Northern Illinois Univesity (USA) opracowali program, który rozpoznaje przyczynę płaczu małych dzieci.

Algorytm jest w stanie np. ostrzec o chorobie. Co więcej, radzi sobie nawet w głośnym otoczeniu.

„Podobnie jak w języku, w różnych odgłosach płaczu zakodowanych jest wiele informacji związanych ze stanem zdrowia” – wyjaśnia współautorka pomysłu prof. Lichuan Liu.

Badacze liczą na wykorzystanie ich systemu w różnych sytuacjach i warunkach.

„Ostateczny cel to zdrowsze dzieci oraz mniejsza presja odczuwana przez rodziców i opiekunów” – podkreśla prof. Liu.


„Chcemy nawiązać współpracę ze szpitalami i ośrodkami badań medycznych, aby uzyskać więcej danych oraz informacji na temat wymagań dla programu. Liczymy na wprowadzenie opartych na naszym systemie produktów do praktyki klinicznej” – dodaje.

źródło:

Zobacz więcej