RAPORT

Pogarda

Wrocławscy studenci zwyciężyli w konkursie Student Aerospace Challenge

Model 3D kabiny załogowej, zaprojektowanej przez wrocławskich studentów (fot. innspace.pl)
Model 3D kabiny załogowej, zaprojektowanej przez wrocławskich studentów (fot. innspace.pl)

Najnowsze

Popularne

Model kabiny samolotu do lotów suborbitalnych, który skonstruowali studenci Politechniki Wrocławskiej, został najwyższej oceniony w organizowanym w Paryżu konkursie Student Aerospace Challenge.

Polska planeta z gwiazdą w konstelacji Pegaza. Ogłoszono konkurs na ich nazwę

Ogólnonarodowy konkurs na nazwy dla planety pozasłonecznej i jej gwiazdy organizuje Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) i Polskie Towarzystwo...

zobacz więcej

O trumfie wrocławskiego zespołu poinformował Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

W konkursie, który w Paryżu organizuje Astronaute Club Europeen, wzięło udział 14 akademickich zespołów z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak podała w komunikacie Politechnika Wrocławska, uczestnicy konkursu mogli wybrać jedno z 10 zagadnień związanych z lotami suborbitalnymi. Wrocławscy studenci zrzeszeni w grupie Innspace opracowali model kabiny samolotu. Ich projekt został uznany za najlepszy, a w nagrodę studenci będą mogli zaprezentować go na branżowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie w Belfaście – podano w komunikacie.

Członkini zespołu Innspace Justyna Pelc z Wydziału Informatyki i Zarządzania podkreśliła, że sędziowie konkursu docenili „głęboki research” wrocławskich studentów. „Usłyszeliśmy nawet, że do tej pory żaden z zespołów w konkursie nie zgłębił tematu tak bardzo jak my. Pytali nas także o to, jak analiza ryzyka pomogła nam w projekcie i czemu zrezygnowaliśmy z kombinezonów dla pasażerów. Wytłumaczyliśmy więc, że warunki w kabinie gwarantują bezpieczeństwo, a poza tym uczestnicy lotu mają wystarczająco dużo czasu, by w razie dekompresji założyć hełm, bo przeważnie trwa ona dość długo” – powiedziała Pelc, cytowana w komunikacie wrocławskiej uczelni.

Jak podano, samolot, którego kabinę projektowali studenci, miałby 15 metrów długości i skrzydła o rozpiętości 10 m. W nagrodzonym projekcie wrocławscy studenci musieli rozwiązać takie sprawy jak m.in. systemy podtrzymywania życia, ciśnienia we wnętrzu czy systemów wyrzutowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej