Raport

Epidemia koronawirusa

W których krajach Polacy spędzają wakacje? Znamy wyniki badania

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów jest Grecja (fot. Shutterstock/Feel good studio)

Prawie połowa Polaków, która wybiera się w tym roku na wakacje, wyjedzie za granicę. Największą popularnością wśród badanych cieszą się Chorwacja, Grecja i Hiszpania. Modnymi kierunkami stają się Bułgaria i Albania.

Wakacje 2019. Wzrosły ceny wyjazdów zagranicznych

W polskich biurach podróży znacznie wzrosły ceny wyjazdów zagranicznych w porównaniu do ubiegłego roku. Największe zwyżki odnotowano na Cyprze i w...

zobacz więcej

Ponad 20 mln osób, czyli 65 proc. polskich turystów wybiera się w tym roku na wakacje – to wzrost o 2 mln w porównaniu do 2018 roku. Ponad 9 mln osób (48 proc.) planuje wyjazd za granicę, a ponad 10 mln (52 proc.) zamierza zorganizować wypoczynek w kraju. Na letni wyjazd wakacyjny planów nie ma 28 proc. Polaków. To niektóre z wyników badania, które, na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance, przeprowadził Ipsos Polska.

Jeśli chodzi o kierunki zagraniczne, to w tym roku największą popularnością wśród badanych cieszą się Chorwacja (16 proc., wzrost o 4 pkt proc.), Grecja (16 proc., wzrost o 6 pkt) oraz Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Piąte miejsce, ex aequo, zajmują Włochy i Bułgaria. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów znalazła się też Albania (3 proc.).

– Do Chorwacji Polacy wolą jeździć na własną rękę – swoim autem, samodzielnie rezerwując apartamenty. Z kolei Grecja jest od wielu lat numerem jeden wśród biur podróży. Popularność Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich mogła nieznacznie spaść, bo te miejsca stały się w ostatnim czasie bardzo drogie – zauważa w rozmowie Maciej Nykiel, prezes polskiego oddziału dużego biura podróży.

Premier podał datę zakończenia roku szkolnego

Rok szkolny zakończy się nie w piątek a środę 19 czerwca. Stanie się tak w wyniku rządowego rozporządzenia, które zapowiedział dziś w Zawierciu...

zobacz więcej

Kraje arabskie, tak jak Tunezja i Egipt, z powodu niestabilnej sytuacji politycznej, wypadły z rankingu ulubionych kierunków i zostały zastąpione m.in. przez Bułgarię. – Bułgaria oferuje przyzwoite hotele, niewysokie ceny, jest bardzo krótki czas połączenia – z Polski leci się poniżej dwóch godzin, ma gwarancję pogody i ciepłe morze – mówi Nykiel. Do Burgas i Warny nie tylko latamy, ale też dojeżdżamy własnymi samochodami.

W odniesieniu do wszystkich kierunków, samodzielna organizacja wyjazdu jest nieznacznie popularniejsza od wyjazdu z biurem podróży.

Samolot jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku wyjazdów zagranicznych (63 proc.). Co czwarty Polak skorzysta z własnego samochodu, a co dziesiąty z autokaru.

W stosunku do poprzedniego roku, średni planowany koszt wyjazdu zagranicznego wzrósł o 298 zł i wynosi 3 162 zł. W związku z wakacyjnymi wyjazdami zdecydowania większość Polaków (70 proc.) zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne.

źródło:

Zobacz więcej