Życie w aktywnym wulkanie. Nanobakterie zaskoczyły naukowców

Nanobakterie żyją w skrajnie kwaśnym środowisku (fot. Wiki/A.Savin)

Są około 20 razy mniejsze od przeciętnej bakterii i potrafią przeżyć w ekstremalnie niesprzyjających warunkach. Bakterie występujące w gorących źródłach aktywnego wulkanu Dallol w Etiopii żyją w kwaśnej wodzie, której temperatura sięga nawet 90 stopni Celsjusza.

Na Wenus mogło istnieć życie? Naukowcy pokazują badania dotyczące oddziaływania pływowego

Miliardy lat temu na Wenus mogło być znacznie chłodniej, a na jej powierzchni mógł istnieć ocean – wynika z badań przeprowadzonych na uniwersytecie...

zobacz więcej

Bakterie należą do klasy Nanohaloarchaea i wykryto je w próbkach pobranych ze słupa solnego wytrąconego z przesyconego roztworu wodnego przy temperaturze 89°C i skrajnie kwaśnym pH (0,25).

Próbki zebrano w styczniu 2017 r. podczas ekspedycji do wulkanu Dallol i Kotliny Danakilskiej. Odnotowano tam najwyższą średnią roczną temperaturę na ziemi wynosząca 34,4 st. Celsjusza. Nigdy nie odnotowano tu temperatury poniżej 23 st. Celsjusza. Kratery wulkanu są wypełnione kolorowymi basenami solankowymi. Są one wynikiem działania gorących źródeł, które wypłukują z magmy związki żelaza i siarki.

– To egzotyczne, multiekstremalne środowisko z organizmami, które by przeżyć, muszą lubić wysokie temperatury, dużą zawartość soli i bardzo niskie pH – tłumaczy dr Felipe Gómez z hiszpańskiego Centrum Astrobiologii (CSIC-INTA).

Próbki przebadano m.in. za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego czy sekwencjonowania DNA. Portal KopalniaWiedzy.pl wskazuje, że w obrębie próbek soli zidentyfikowano drobne sferyczne struktury. Wysoka zawartość węgla wskazywała na pochodzenie organiczne.

Mikroorganizmy miały średnicę 50-500 nm, były więc 20-krotnie mniejsze od przeciętnej bakterii. Niektóre były otoczone przez igiełkowate kryształy, co oznacza, że mogą odgrywać aktywną rolę w tworzeniu osadów solnych i cyklu geochemicznym wulkanu Dallol.

Naukowcy zwracają uwagę, że nanobakterie te żyją w warunkach przypominających środowiska hydrotermalne Marsa i ich zbadanie jest istotne z punktu widzenia astrobiologii.

źródło:
Zobacz więcej