RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Aktor przyciągnął do kin około 270 milionów widzów. Będzie miał swoje muzeum

Kadr francuskiej komedii Żandarm na emeryturze, gdzie w głównej roli wystąpił Louis de Funès (fot. PAT/Gamma-Rapho via Getty Images)
Kadr francuskiej komedii Żandarm na emeryturze, gdzie w głównej roli wystąpił Louis de Funès (fot. PAT/Gamma-Rapho via Getty Images)

Muzeum poświęcone Louis de Funesowi otworzy swoje podwoje 31 lipca, w miejscowości Saint-Raphaël pod Saint-Tropez. Informację ogłosiła w Paryżu rodzina aktora i mer miasta.

Wiktoria wiedeńska. Nieprezentowane dotąd eksponaty na wystawie w Nieborowie

Muzeum w Nieborowie i Arkadii wspólnie z Fundacją Trzy Trąby otworzy nową wystawę „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego”....

zobacz więcej

Muzeum o powierzchni ponad 400 m kw. zgromadzi kolekcję rodziny Louis de Funesa i wspomnienia zebrane przez Karola i Roselyn Duringer, którzy stworzyli pierwsze muzeum, istniejące w latach 2014-2016 w dawnym zamku aktora w Le Cellier, niedaleko Nantes.

To pierwsze muzeum trzeba było zamknąć dwa lata po otwarciu, ponieważ zabrakło środków na zakup siedziby. Zamek nie jest własnością rodziny Funes od 1986 roku.

– Kiedy Muzeum Cellier zostało zamknięte, nasza rodzina otrzymała wiele wiadomości od ludzi, którzy byli rozczarowani, że żadne miejsce we Francji nie jest poświęcone mojemu dziadkowi. Życzenie tysięcy Francuzów i rodziny zmaterializuje się – powiedziała Julia de Funes, wnuczka aktora.

Francja opodatkuje internetowych gigantów. Rząd ogłosił plan

Francuski rząd ogłosił plan obłożenia trzyprocentowym podatkiem przychodów uzyskiwanych we Francji przez gigantów internetowych. Chodzi m. in. o...

zobacz więcej

Wystrój muzeum powierzono projektantowi filmowemu Christianowi Marti. Wnuczka fotografa Roberta Doisneau, pani Deroudille, która także stworzyła wystawę Georgesa Brassensa w Cité de la Musique, będzie generalnym kuratorem muzeum Louis de Funes w Saint-Raphaël. Za zadanie postawiła sobie stworzyć „jedno z emblematycznych miejsc kultury popularnej”.

W muzeum zgromadzonych zostanie około 350 obiektów i dokumentów: osobiste zdjęcia, filmowe wspomnienia, klipy filmowe i wywiady. Ekspozycja przypomni także debiut aktora jako pianisty kabaretowego. Miał on miejsce zanim aktor dołączył do trupy Branquignols, w 1957 roku.

W Saint-Tropez, w 2016 roku, otwarto Muzeum Żandarmerii – w dawnej siedzibie jednostki i wśród dekoracji, którą spopularyzowała seria filmów z de Funesem o żandarmie. Przestrzeń poświęcona jest aktorowi. Do obu muzeów będzie można wejść za okazaniem jednego biletu.

W przyszłym roku La Cinémathèque Française, odpowiedzialna za ochronę i prezentację dziedzictwa filmowego, po raz pierwszy poświęci retrospektywę i wystawę Louis de Funesowi, przypominając jego najsłynniejsze filmy.

Z ponad 140 filmami na koncie, popularny aktor przyciągnął do kin około 270 milionów widzów i ponad 400 milionów telewidzów w samej tylko Francji.

źródło:

Zobacz więcej