RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szefem delegacji PiS w PE został prof. Legutko

Profesor Ryszard Legutko (L) szefem delegacji PiS w Parlamencie Europejskim(fot. PAP/Piotr Nowak)
Profesor Ryszard Legutko (L) szefem delegacji PiS w Parlamencie Europejskim(fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Profesor Ryszard Legutko poinformował, że będzie przewodniczył delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim. Jak dodał, będzie także kandydatem na szefa grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jego zastępcą ma zostać europoseł Tomasz Poręba.

„Jesienią rozstrzygnie się przyszłość naszej ojczyzny”. Kaczyński pisze do wyborców

W wyborach do parlamentu rozstrzygnie się przyszłość naszej ojczyzny oraz dalsze losy „dobrej zmiany”; dlatego proszę Polaków, aby jesienią jeszcze...

zobacz więcej

W piątek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się spotkanie m.in. w gronie nowo wybranych europosłów ugrupowania. Legutko poinformował po spotkaniu, że ponownie zostanie szefem delegacji PiS w Parlamencie Europejskim.

– Spotkałem się prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim i zostałem nominowany jako przewodniczący delegacji PiS w PE – powiedział Legutko. Jak zaznaczył, nie po raz pierwszy będzie pełnił funkcję szefa delegacji.

– Jestem też kandydatem na przewodniczącego grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – dodał profesor. Legutko. Podkreślił, że do zadań przewodniczącego EKR należeć będzie tworzenie „mniej lub bardziej tymczasowych” koalicji w PE.

Europoseł pytany, czy PiS będzie zabiegać o to by mieć komisarza w nowej kadencji Komisji Europejskiej odparł, że ta kwestia jest domeną rządu.

– My rozmawialiśmy o sprawach parlamentarnych, uczestnictwie w komisjach (w PE), o tym, jakie komisje mają priorytet – dodał Legutko.

Pytany o negocjacje na temat ewentualnych sojuszy PiS w PE odpowiedział, że ciągle trwają rozmowy na ten temat.

– Jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić – podkreślił.

Legutko zaprzeczył jednocześnie, jakoby prowadził negocjacje z ramienia PiS z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd.

Ryszard Legutko w poprzedniej kadencji PE również był szefem delegacji PiS oraz współprzewodniczącym EKR.

Mosbacher: Demokracja i wolny wybór mają się dziś dobrze w Polsce

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była niezwykła, ludzie masowo poszli głosować; można więc powiedzieć, że demokracja, wolność i...

zobacz więcej

W nowej kadencji PE na lata 2019-2024 szefem delegacji PO w europarlamencie został Andrzej Halicki, szefem SLD Bogusław Liberadzki, a Wiosny – Robert Biedroń.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE – 38,47 proc., Wiosna – 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska – 22, a Wiosna – 3. Nowo wybrani europosłowie odebrali w piątek z rąk p.o. szefa PKW Wiesława Kozielewicza zaświadczenia o wyborze do PE.

51 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego kadencji 2019-2024 rozpocznie pracę w Brukseli za kilka tygodni; 52 europoseł obejmie mandat po formalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej