RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Angela Merkel o D-Day: Ta operacja przyniosła nam wyzwolenie od nazistów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przeddzień 75. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii powiedziała, że „darem historii” jest to, że może uczestniczyć w obchodach D-Day. – W Niemczech doprowadziło to ostatecznie do wyzwolenia od narodowego socjalizmu – powiedziała dziennikarzom.

Obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Wśród gości premier Morawiecki

Specjalnym widowiskiem historycznym uczczona zostanie w środę w brytyjskim Portsmouth 75. rocznica lądowania aliantów w Normandii. W uroczystości...

zobacz więcej

W obchodach rocznicy D-Day wzięło udział 15 światowych liderów – w tym także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, kanadyjski premier Justin Trudeau i premier Mateusz Morawiecki. Obecnych było także ponad 300 weteranów i tysiące widzów obserwujących uroczystości na wielkich ekranach na nabrzeżu Portsmouth.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel możliwość uczestnictwa w obchodach operacji D-Day nazwała „darem historii”.

Merkel powiedziała dziennikarzom, że „ta wyjątkowa operacja wojskowa ostatecznie przyniosła Niemcom wyzwolenie od nazistów”.

Z kolei ambasador Niemiec we Francji Nikolaus Meyer-Landrut mówił, że operacja D-Day była „niezapomnianym zerwaniem cywilizacji”, którą „sprowokowały” Niemcy.

Lądowanie 6 czerwca 1944 r. w Normandii było największym desantem morskim w historii i początkiem inwazji sił alianckich we Francji. Pierwszego dnia przez kanał La Manche przerzucono ok 156 tys. żołnierzy, głownie amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich.

W operacji uczestniczyło 11 polskich dywizjonów lotniczych RAF, wsparcia udzielały trzy polskie okręty przekazane przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej, wśród sił lądowych znaczną rolę odegrała 1. Dywizja Pancerna Stanisława Maczka.

źródło:
Zobacz więcej