RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Angela Merkel o D-Day: Ta operacja przyniosła nam wyzwolenie od nazistów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w przeddzień 75. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii powiedziała, że „darem historii” jest to, że może uczestniczyć w obchodach D-Day. – W Niemczech doprowadziło to ostatecznie do wyzwolenia od narodowego socjalizmu – powiedziała dziennikarzom.

Obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Wśród gości premier Morawiecki

Specjalnym widowiskiem historycznym uczczona zostanie w środę w brytyjskim Portsmouth 75. rocznica lądowania aliantów w Normandii. W uroczystości...

zobacz więcej

W obchodach rocznicy D-Day wzięło udział 15 światowych liderów – w tym także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, kanadyjski premier Justin Trudeau i premier Mateusz Morawiecki. Obecnych było także ponad 300 weteranów i tysiące widzów obserwujących uroczystości na wielkich ekranach na nabrzeżu Portsmouth.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel możliwość uczestnictwa w obchodach operacji D-Day nazwała „darem historii”.

Merkel powiedziała dziennikarzom, że „ta wyjątkowa operacja wojskowa ostatecznie przyniosła Niemcom wyzwolenie od nazistów”.

Z kolei ambasador Niemiec we Francji Nikolaus Meyer-Landrut mówił, że operacja D-Day była „niezapomnianym zerwaniem cywilizacji”, którą „sprowokowały” Niemcy.

Lądowanie 6 czerwca 1944 r. w Normandii było największym desantem morskim w historii i początkiem inwazji sił alianckich we Francji. Pierwszego dnia przez kanał La Manche przerzucono ok 156 tys. żołnierzy, głownie amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich.

W operacji uczestniczyło 11 polskich dywizjonów lotniczych RAF, wsparcia udzielały trzy polskie okręty przekazane przez Brytyjczyków polskiej marynarce wojennej, wśród sił lądowych znaczną rolę odegrała 1. Dywizja Pancerna Stanisława Maczka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej