RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Papież Franciszek przyjmie w lipcu Władimira Putina

Wizyta Władimira Putina u papieża Franciszka w 2015 roku (fot. REUTERS/Gregorio Borgia/pool)
Wizyta Władimira Putina u papieża Franciszka w 2015 roku (fot. REUTERS/Gregorio Borgia/pool)

Papież Franciszek przyjmie 4 lipca na audiencji prezydenta Rosji Władimira Putina – poinformował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Do kolejnego już spotkania dojdzie w trakcie zapowiadanej wcześniej wizyty Putina we Włoszech.

Rosyjska Cerkiew: Nie ma warunków do wizyty papieża w Moskwie

Zdaniem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej brak obecnie warunków do wizyty w Moskwie papieża Franciszka – powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej...

zobacz więcej

W oświadczeniu przekazanym dziennikarzom akredytowanym przy biurze prasowym Stolicy Apostolskiej Gisotti poinformował, odpowiadając na ich pytania: „Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty przyjmie na audiencji w Watykanie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina 4 lipca”.

To będzie trzecia wizyta Putina u papieża Franciszka.

Po raz pierwszy rosyjski prezydent odwiedził go w listopadzie 2013 r., osiem miesięcy po konklawe. Do kolejnego spotkania papieża z Putinem w Watykanie doszło w czerwcu 2015 r. Wtedy rozmowy były poświęcone głównie konfliktowi na Ukrainie oraz wydarzeniom na Bliskim Wschodzie i sytuacji mieszkających tam chrześcijan.

W kwestii ukraińskiej Franciszek mówił rosyjskiemu przywódcy, jak informowano po audiencji, że „trzeba szczerego i wielkiego wysiłku, aby osiągnąć pokój”.

Watykański rzecznik mówił też wówczas, że zarówno papież, jak i Putin zgodzili się, że najważniejszą kwestią pozostaje przestrzeganie porozumień podpisanych w Mińsku. Franciszek apelował też o udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej