Prezydent Zełenski oskarżony o plagiat przemówienia Poroszenki

Po tym oskarżeniu administracja Zełenskiego wszczęła śledztwo (fot. REUTERS/Gleb Garanich)

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został oskarżony o plagiat fragmentu przemówienia swego poprzednika Petra Poroszenki, który wykorzystał w rozmowach z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Brukseli. Przemówienie przygotowali pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy pracowali jednocześnie dla Poroszenki.

Zełenski: Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską

Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską. Broni także integralności i suwerenności Ukrainy – powiedział w...

zobacz więcej

„Ukraina w UE to śmierć rosyjskiego projektu imperialnego. Co więcej, jest to mocne uderzenie w rosyjski autorytaryzm i droga do demokratycznych przemian w Rosji i na całej przestrzeni postsowieckiej” – powiedział Zełenski podczas spotkania z Tuskiem. Cytat ten administracja prezydenta opublikowała na Twitterze.

„To banalny plagiat” – oświadczył rzecznik Poroszenki Swiatosław Cehołko. „Nowy prezydent ukradł cały akapit z wystąpienia Petra Poroszenki na zjeździe partii Europejska Solidarność” – napisał na Facebooku. Zjazd odbył się w piątek.

Po tym oskarżeniu administracja Zełenskiego wszczęła śledztwo, które wykazało, że przemówienie przygotowali pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy pracowali jednocześnie dla Poroszenki.

„W razie potwierdzenia prywatnej współpracy urzędników państwowych MSZ z Petrem Poroszenką zostaną wyciągnięte (wobec nich) najbardziej surowe dyscyplinarne i kadrowe wnioski” – ostrzegła administracja nowego prezydenta.

„Uznajemy te działania za dywersję ze strony oddzielnych pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i świadomą prowokację ekipy Petra Poroszenki” – oświadczyła w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej