RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były wiceminister infrastruktury wygrał prawomocnie proces z „Faktem”

Jerzy Szmit w latach 2015-2017 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Były wiceminister infrastruktury i budownictwa i zarazem szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit wygrał prawomocnie proces z wydawcą dziennika „Fakt” – poinformował mecenas Lech Obara. Pozew dotyczył podania przez gazetę nieprawdziwych przyczyn odejścia Szmita z resortu.

Prokuratura: Doniesienia „Faktu” o żonie Kalisza nieprawdziwe, śledztwo trwa

Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, że zawarte w dzienniku „Fakt” sugestie są nieprawdziwe – poinformował w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

Szmit w latach 2015-17 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. We wrześniu 2017 r. odszedł z resortu, motywując to względami osobistymi. „Fakt” napisał, że powodem odejścia Szmita były jego kłopoty z CBA.

Szmit w styczniu wygrał przed sądem okręgowym w Olsztynie proces cywilny, jaki wytoczył „Faktowi”. Od tego wyroku odwołał się wydawca gazety. Teraz korzystny dla Szmita wyrok się uprawomocnił.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmniejszył jedynie kwotę, jaką ma zapłacić wydawca dziennika. Sąd I instancji nakazał zapłatę 50 tys. zł na cel społeczny, sąd II instancji zmniejszył to do 25 tys. zł.

– Wydaje się, iż brak jakichkolwiek dowodów świadczy o tym, że może to być artykuł wymyślony od początku do końca. Pisania artykułu nie poprzedziło żadne dziennikarskie śledztwo, natomiast pozwana strona chciała przerzucić postępowanie dowodowe na sąd. Ponadto artykuł został napisany z rażącym naruszeniem dziennikarskiej pracy - nie wysłuchano drugiej strony – powiedział mecenas Obara.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa podał się do dymisji

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podał się do dymisji. Rzecznik rządu potwierdził, że została ona przyjęta przez premier Beatę...

zobacz więcej

– Można się zastanowić, czy w artykule chodziło o Jerzego Szmita, czy o formację, którą on reprezentuje – dodał.

Ringer Axel Springer nie komentuje wyroku sądu.

Na mocy prawomocnego wyroku wydawca dziennika „Fakt” ma przeprosić Jerzego Szmita i zapłacić 25 tys. zł na wskazany cel społeczny. Pieniądze będą przeznaczone na wsparcie zabytkowego Pałacu Balińskich w Jaszunach.

Jerzy Szmit w 1999 r. był marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego, w VI kadencji był senatorem, a w kolejnej – posłem – zawsze z PiS. Kilkakrotnie bezskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta Olsztyna. Od półtora roku jest członkiem zarządu przedsiębiorstwa PKP Telkol. Od wielu lat jest prezesem zarządu okręgowego PiS w Olsztynie.

źródło:

Zobacz więcej