RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wenezuela nie spłaciła pożyczki, Deutsche Bank przejmie jej złoto

Umowa miała wygasnąć w 2021 r., ale zakończono ją wcześniej z powodu zaległości w płaceniu przez Wenezuelę odsetek (fot. PAP/EPA/Rayner Pena)
Umowa miała wygasnąć w 2021 r., ale zakończono ją wcześniej z powodu zaległości w płaceniu przez Wenezuelę odsetek (fot. PAP/EPA/Rayner Pena)

Wenezuela nie spłaciła pożyczki zaciągniętej w Deutsche Banku, której zabezpieczeniem było złoto o wartości 750 mln dolarów – podał Bloomberg, powołując się na dwa anonimowe źródła. W efekcie zostało ono przejęte przez ten bank.

Trump: Rosja wycofa swoich żołnierzy z Wenezueli

Rosja wycofa z Wenezueli większość swoich żołnierzy – poinformował Donald Trump. „Rosjanie powiadomili nas, że wycofają większość swoich ludzi z...

zobacz więcej

W ramach zawartej w 2016 r. umowy Wenezuela otrzymała pożyczkę z Deutsche Banku, przekazując jako jej zabezpieczenia 20 ton złota. Nie płaciła jednak odsetek.

Juan Guaido, przywódca opozycji, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem, zwrócił się do banku, aby zdeponował na rachunku niedostępnym dla dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro 120 mln dolarów, co stanowi różnicę pomiędzy ceną przekazanego złota z 2016 r. a obecną.

Guaido został uznany za tymczasowego prezydenta Wenezueli przez ponad 50 państw, w tym USA, większość krajów UE i Ameryki Łacińskiej, mimo że nie kontroluje kluczowych instytucji państwowych, m.in. banku centralnego (BCV).

– Jesteśmy w kontakcie z Deutsche Bankiem, by ustalić warunki, na jakich różnica, którą on jest winny bankowi centralnemu, zostanie przekazana uznawanemu rządowi Wenezueli – powiedział przebywający w USA prokurator generalny w rządzie Guaido Jose Ignacio Hernandez.

Waszyngton naciska na Caracas w sprawie odejścia Nicolasa Maduro

– Stany Zjednoczone uznają, że jedyną kwestią do negocjowania z Nicolasem Maduro są warunki jego odejścia – powiedziała rzeczniczka Departamentu...

zobacz więcej

– Deutsche Bank nie może ryzykować negocjowania z nielegalnymi władzami banku centralnego – dodał, przypominając, że BCV jest objęty amerykańskimi sankcjami.

Bloomberg przypomina, że to już drugi w tym roku przypadek niedotrzymania przez reżim Maduro porozumień finansowych, co zaowocowało stratami. W marcu bank centralny nie wykupił z Citigroup przekazanego jako zabezpieczenie złota o wartości 1,1 mld dolarów. Tymczasem kurczące się zasoby złota są jednym z ostatnich źródeł, które pozwalają reżimowi Maduro trwać i mieć poparcie sił zbrojnych.

Mimo że z powodu sankcji reżim Maduro jest coraz bardziej odcięty od światowych rynków finansowych, w zeszłym miesiącu zdołał sprzedać złoto o wartości 570 mln dolarów. To jednak spowodowało, że wenezuelskie rezerwy złota spadły do 7,9 mld dolarów, czyli najniższego poziomu od 29 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej