Gianni Infantino prezydentem FIFA do 2023 r.

„Bardzo wam wszystkim dziękuję. Tym, którzy mnie kochają i tym, którzy mnie nienawidzą” (fot. Richard Heathcote/Getty Images)

Szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino został wybrany na kolejną kadencję. Delegaci udzielili Szwajcarowi poparcia przez aklamację podczas kongresu w Paryżu. Funkcję 49-letni działacz pełnić będzie do 2023 r.

Piłkarskie MŚ do lat 20. FIFA zadowolona z przygotowań Polski

Cały piłkarski świat patrzy teraz na Łódź i Polskę – podkreślił szef turniejów FIFA Jaime Yarza. Zapewnił, że federacja jest zadowolona z...

zobacz więcej

W stolicy Francji zebrali się delegaci 211 federacji zrzeszonych w FIFA. Wcześniej ustalono, że jeżeli do wyborów zgłasza się tylko jeden kandydat, może zostać wybrany bez konieczności przeprowadzenia klasycznego głosowania, a jedynie przez aplauz od delegatów. Tak też stało się w środę, ponieważ Infantino nie miał konkurentów.

– Bardzo wam wszystkim dziękuję. Tym, którzy mnie kochają i tym, którzy mnie nienawidzą - dzisiaj wszystkich was kocham. Doceniam wasze wsparcie i zaufanie. Jestem zaszczycony, że mogę służyć wam i FIFA. Kocham futbol i ciężko pracuję. Obiecuję, że to się nie zmieni – powiedział Szwajcar, przerywając wypowiedź z powodu wzruszenia.

Szwajcar został wybrany na prezydenta FIFA 26 lutego 2016 r. Wcześniej pełnił funkcję sekretarza generalnego Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA). Do zmiany władzy doszło w wyniku wielkiej afery korupcyjnej, wskutek której posadę szefa FIFA stracił Joseph Blatter.

Infantino stwierdził jeszcze przed wyborem w środę, że gdy rozpoczynał kadencję, FIFA była „toksyczną, prawie kryminalną” organizacją, natomiast teraz stała się „tym, czym powinna być zawsze – organizacją, która rozwija futbol”.

– FIFA jest teraz synonimem zaufania, uczciwości, równości, praw człowieka. Nikt już nie mówi o kryzysie. Nasze rezerwy wzrosły od jednego do 2,75 mld dolarów. Nie wydajemy pieniędzy na jakieś podejrzane umowy, nie ma już możliwości robienia ukrytych przelewów ani niczego nieetycznego. W FIFA nie ma już miejsca na korupcję i nigdy nie będzie – podkreślił.

Prezydent FIFA pogratulował Piastowi Gliwice. „Efekt wysiłku i ciężkiej pracy”

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino pogratulował Piastowi Gliwice zdobycia pierwszego w historii klubu tytułu...

zobacz więcej

Infantino jest dziewiątym prezydentem FIFA. Wcześniej znany był kibicom z ceremonii losowań rozmaitych imprez futbolowych w Europie. Wykazywał się przy tym poczuciem humoru i znajomością języków obcych.

Z UEFA związany był od 2000 r. Był prawą ręką prezydenta Michela Platiniego. W wyborach na prezydenta światowej centrali w 2016 r. wystartował tylko dlatego, że Francuz został zawieszony na osiem lat w związku z aferą korupcyjną.

Niedawno były pracodawca skrytykował Infantino. Stwierdził, że Szwajcar nie jest wystarczająco kompetentny, aby reprezentować cały świat futbolu.

– Infantino jest dla mnie niewiarygodny. Nie rozumiem jak człowiek, który w czasie 10-letniej kadencji sekretarza generalnego UEFA nieustannie krytykował FIFA, teraz chce nią kierować – mówił Platini w tym tygodniu w Paryżu.

Infantino z wykształcenia jest prawnikiem. Płynnie mówi po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i włosku. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci.

źródło:

Zobacz więcej