RAPORT

Kampania 2020

Wystawy roślin mięsożernych i kwitnących piwonii w łódzkiej palmiarni

Rośliny mięsożerne wabią ofiary jaskrawymi barwami lub obietnicą nektaru (fot. Shutterstock/ Ian Fletcher)

Kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek i dzbaneczników będzie można oglądać od piątku w jednym z pawilonów łódzkiej palmiarni. Z kolei od soboty Ogród Botaniczny zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii. Rośliny pochodzą ze zbiorów Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Tajemnicza ryba odkryta dzięki ulewom. Nie ma oczu ani łusek

Sensacyjne odkrycie w Kurdystanie. Po ulewnych deszczach odkryto nowy gatunek ryby, która żyje w niedostępnych podziemnych strumieniach.

zobacz więcej

– Oryginalnie zbudowane muchołówki, połyskujące w słońcu rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają uwagę nie tylko swym wyglądem. Najbardziej niezwykłą ich cechą, wyróżniającą je spośród innych roślin, jest umiejętność wabienia, chwytania i trawienia zwierząt, głównie niewielkich owadów – poinformowała rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskich w Łodzi Maria Kaczmarska.

– Rośliny mięsożerne to swoiste drapieżniki. Stanowią fenomen w świecie roślin, gdyż są zdolne zarówno do fotosyntezy, jak i do bezpośredniego pobierania pokarmu zwierzęcego. Są nieruchome, pozornie bezbronne, a jednak atakują i zabijają bardzo ruchliwe zwierzęta. Przybierają często niezwykłe formy, wabią ofiary jaskrawymi barwami lub obietnicą nektaru, a chwytają je za pomocą pułapek. Wśród ofiar tych roślin oprócz owadów i ich larw, trafiają się inne drobne zwierzęta: małe ślimaki, rozwielitki, oczliki, pająki i roztocza – podkreśliła.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, prelekcje, a także kiermasz roślin mięsożernych. Początkujący kolekcjonerzy będą mogli uzyskać informacje jak pielęgnować te rośliny w domu. Ekspozycja czynna będzie do 16 czerwca.

Zamiast jednej żyrafy powstaną cztery nowe gatunki?

Naukowcy przeprowadzali ostatnio szczegółową analizę genetyczną żyraf. I doszli do wniosku, że to już nie jest jeden gatunek, ale... nawet cztery –...

zobacz więcej

Od 8 czerwca Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii. Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy. Cztery odmiany piwonii lekarskiej, ponad 50 odmian piwonii chińskiej, w tym kilka odmian polskich.

Kaczmarska wyjaśniła, że piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3 tys. odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów.

W kolekcji Ogrodu Botanicznego są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu, po ciemnowiśniowe oraz o kwiatach pełnych, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów np. koralowo-pomarańczowe. Osiem odmian piwonii chińskiej wyhodowano jeszcze w XIX w.

– Wśród odmian piwonii chińskiej prezentujemy też dziewięć polskich odmian wyselekcjonowanych przez zespół hodowców nieżyjącego już prof. Stanisława Wóycickiego z SGGW w Warszawie – informuje Kaczmarska.

– Są to gatunki azjatyckie i europejskie, rosnące naturalnie w świetlistych lasach, wśród roślinności stepowej lub na górskich murawach – wyjaśniła.

Podczas pełni kwitnienia piwonii, w sobotę 8 czerwca i niedzielę 9 czerwca, kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Zwiedzający dowiedzą się m.in. od kiedy piwonie są uprawiane, poznają gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów, a także tajniki ich uprawy.

źródło:

Zobacz więcej