RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziobro: Uczynimy wszystko, żeby wyrok dla Mamuki K. był najsurowszy z możliwych

Ze strony prokuratury mogę powiedzieć, że uczynimy wszystko, żeby wyrok dla Gruzina Mamuki K., podejrzanego o zabójstwo w Łodzi Pauliny D., był najsurowszy z możliwych – zapowiedział w środę prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Oskarżony o zamordowanie Pauliny Gruzin jest już w Polsce

Wylądował w Warszawie samolot specjalny, który przywiózł do Polski Gruzina Mamukę K., podejrzanego o zabójstwo w Łodzi Pauliny D. – poinformowała...

zobacz więcej

Podejrzany został wydany Polsce po wniosku o ekstradycję skierowanym do prokuratora generalnego Ukrainy. We wtorek po południu został przetransportowany do kraju.

Ziobro podkreślił na wspólnej konferencji z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, że ekstradycja Gruzina była dla państwa polskiego sprawą honorową. – Doszło do strasznego morderstwa młodej, pięknej kobiety, która została pozbawiona życia, brutalnie zamordowana, została pozbawiona realizacji swoich marzeń i planów. To, co się stało, rzuciło na zawsze cień smutku i płaczu, i bólu zwłaszcza na osoby najbliższe pani Pauliny – powiedział.

Zaznaczył, że smutku nie ukoi fakt, że – jak mówił – „morderca został zatrzymany i znalazł się na terytorium państwa polskiego, stanie przed polskim sądem”. – Ale przynajmniej może zmniejszy to cierpienie ten fakt, że sprawiedliwości stanie się zadość. Ten brutalny morderca, stanie przed polskim sądem i usłyszy wyrok – wskazał.

– Ze strony polskiej prokuratury mogę powiedzieć jako prokurator generalny, że uczynimy wszystko, żeby to był wyrok najsurowszy z możliwych – zapewnił Ziobro.

Morderstwo 28-letniej Pauliny w Łodzi. Ukraiński sąd zablokował ekstradycję do Polski Mamuki K.

Prokuratura Generalna Ukrainy zaskarżyła postanowienie Sądu Rejonowego w Kijowie, który uchylił decyzję o wydaniu do Polski Mamuki K., obywatela...

zobacz więcej

Jak podkreślił, sąd pierwszej instancji na Ukrainie odmówił realizacji wniosku polskiej prokuratury o ekstradycję i – jak mówił – „podjął procedurę prawną, która niosła ryzyko w drugiej instancji nawet wypuszczenia podejrzanego na wolność”.

– Przy wysiłku wszystkich możliwych organów polskiego państwa, które zostało zaangażowane w ten proces, nie tylko MS, nie tylko prokuratury, nie tylko policji, nie tylko Straży Granicznej, nie tylko MSZ, ale nawet również kancelarii pana prezydenta Andrzeja Dudy, te wszystkie razem działania przyniosły efekt, jakim jest sprowadzenie oprawcy na terytorium Polski i pokazanie, że polskie państwo będzie zawsze, bezwzględnie i twardo ścigać przestępców, którzy dopuścili się tak strasznych czynów na polskich obywatelach – powiedział Ziobro.

Jak dodał, czynności procesowe będą podjęte lada moment przez prokuraturę. – Próby uniemożliwienia, czy przedłużenia tej procedury, łącznie z aktem samookaleczenia (Mamuki K.) nie przyniosły oczekiwanego efektu – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej