RAPORT

Kampania 2020

Marek Suski: Donald Tusk proponuje, żebyśmy utracili suwerenność na własne życzenie

– Jako naród przez pokolenia walczyliśmy o odzyskanie suwerenności, po zaborach, pod okupacją niemiecką i sowiecką, a dzisiaj Donald Tusk proponuje, żebyśmy utracili tę suwerenność na własne życzenie – powiedział w środę w TVP Info szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, odnosząc się do pomysłu decentralizacji państwa i 21 tez ogłoszonych we wtorek na spotkaniu samorządowców.

Prezydent Leszna: Zostałem oszukany przez Dulkiewicz

Zostałem oszukany przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz – oświadczył prezydent Leszna Łukasz Borowiak po spotkaniu samorządowców na sesji...

zobacz więcej

We wtorek samorządowcy spotkali się w Gdańsku na sesji „Samorządna Rzeczpospolita”. Była ona częścią odbywającego się w dniach 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności zorganizowanego dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. W sesji zorganizowanej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wzięło udział ponad 400 samorządowców, w tym prezydenci największych miast. Na spotkaniu zaprezentowanych zostało 21 tez zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów.

Głos w tej sprawie zabrał w programie „Minęła 9” Marek Suski.

Zauważył, że w programie Platformy jest mowa o decentralizacji, likwidacji województw, likwidacji IPN i likwidacji CBA. – Na koniec tak naprawdę likwidacja państwa polskiego jako suwerennego bytu – stwierdził.

– Decentralizacja dałaby dużo większą władze samorządom. Można powiedzieć, że byłyby to autonomiczne niemalże regiony, które bardziej zależałyby od Brukseli czy Berlina, niż od władzy centralnej w Warszawie. Oni spodziewają się, że mogą nie wygrać wyborów do Sejmu, więc próbują narzucić taką narrację, że trzeba zmienić państwo polskie w taką strukturę federacyjną – powiedział.

Dulkiewicz zapraszała premiera do okrągłego stołu. Premier: Mamy uroczystość w sali BHP, też zapraszam

– Witam i dziękuję, że jest pan na święcie Wolności i Solidarności, zapraszam do okrągłego stołu – mówiła w poniedziałek prezydent Gdańska...

zobacz więcej

– Moim zdaniem, zdaniem wielu analityków, prowadziłoby to w gruncie rzeczy do likwidacji państwa w obecnym kształcie. Państwo polskie nazywałoby się Polską, ale władza centralna nie miałaby narzędzi do wykonywania władzy – dodał.

Suski podkreślił, że „to jest droga do dekompozycji państwa i rozmycia nas w nowym tworze”.

– My jako naród przez pokolenia walczyliśmy o odzyskanie suwerenności, po zaborach, pod okupacją niemiecką, sowiecką, a dzisiaj Donald Tusk proponuje, żebyśmy utracili tę suwerenność na własne życzenie – oznajmił.

Obchody 4 czerwca

Marek Suski stwierdził na antenie TVP Info, że rząd obchodził „częściowo wolne wybory, mówiąc prawdę jak to wyglądało, że w trakcie wyborów została zmieniona ordynacja, żeby ratować komunistów, przez tą część ludzi, która dzisiaj jest związana z obozem opozycji”.

Ksiądz prałat Ludwik Kowalski Człowiekiem Roku „Tygodnika Solidarność”

Ksiądz prałat Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, otrzymał w poniedziałek tytuł Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność”....

zobacz więcej

Podczas drugiej imprezy w Gdańsku – jego zdaniem – bardziej obchodzono rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego.

– Odsłoniliśmy też w Warszawie kamień węgielny pod pomnik premiera Jana Olszewskiego. To był pierwszy premier wyłoniony po całkowicie demokratycznych wyborach. Bardzo szybko obalony przez Tuska, Wałęsę, Pawlaka i tych ludzi, którzy są dzisiaj w tym tzw. obozie europejskim – powiedział.

Zdaniem Suskiego, Donald Tusk pokazuje dwie twarze. – Jedna twarz na pokaz, czyli odwołująca się, że Solidarność, że zwalczyliśmy komunizm, a druga prawdziwa, którą widzieliśmy z ukrytej kamery, kiedy razem z komunistami obala rząd w interesie komunistów i ich agentów. To chyba bardziej prawdziwa twarz – stwierdził.


Zaznaczył, ze Donald Tusk podczas imprezy w Gdańsku mówił do ludzi, którzy „tworzyli ścieżki zdrowia i bili robotników”.

źródło:
Zobacz więcej