RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Rozwijamy własny projekt”. Testy księżycowej koparki w lipcu

Mała koparka księżycowa będzie pozyskiwała pył księżycowy (fot. commons.wikimedia.org)
Mała koparka księżycowa będzie pozyskiwała pył księżycowy (fot. commons.wikimedia.org)

Za sześć lat pracę na Księżycu ma rozpocząć koparka, projektowana przez ekspertów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dostarczy pył księżycowy do urządzenia, które przetworzy go na wodę i tlen. Testy koparki rozpoczną się w lipcu w Warszawie.

„Górnictwo kosmiczne da oddech naszej gospodarce”

Z Księżyca możemy czerpać surowce naturalne - np. hel mogący być paliwem do elektrowni jądrowych. Dalsza ekspansja w kosmos pozwoli sprowadzić na...

zobacz więcej

W 2025 r. Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać pierwszą w historii misję testową Lunar ISRU, której celem będzie pozyskanie lokalnych zasobów Księżyca. Kluczowym zadaniem będzie wyprodukowanie z nich wody i tlenu w urządzeniu, które znajdować się będzie na powierzchni Srebrnego Globu.

W projekcie bierze udział zespół z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN w Warszawie.

– Rozwijamy nasz własny projekt małej koparki księżycowej, której zadaniem będzie pozyskanie pyłu księżycowego – powiedział lider przedsięwzięcia, Gordon Wasilewski z CBK PAN. W lipcu w Warszawie odbędą się jej testy.

CBK PAN wchodzi w skład jednego dwóch międzynarodowych konsorcjów. Koordynuje je belgijska firma Space Applications Services. Firmy pracują nad samobieżnymi maszynami, które miałyby pozyskiwać zasoby księżycowe.

Polacy wezmą udział w kosmicznej misji ATHENA

Zbieranie danych na temat formowania i ewolucji grup galaktyk oraz czarnych dziur – takie zadanie czeka teleskop ATHENA. W prace nad urządzeniem w...

zobacz więcej

Wierzchnia, pylasta warstwa księżyca, tzw. regolit, może być ważnym elementem dla przyszłych misji załogowych. Pył ten składa się głównie z tlenu, krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, glinu i magnezu.

Regolit będzie można wykorzystać nawet do stworzenia struktur mieszkalnych, można go spiekać, tworząc bardzo twarde i wytrzymałe materiały budowlane. Ze względu na obecność w pyle krzemu, rozważa się również wykonanie z niego paneli fotowoltaicznych.

„Planowany eksperyment Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2025 r. będzie polegał jednak na czymś innym. Nasza koparka będzie miała za zadanie przetransportowanie regolitu do reaktora termochemicznego. Ten z kolei będzie główną częścią lądownika i odpowiedzialny będzie za przetworzenie tlenków metali obecnych w regolicie i produkcję m.in. wody, ważny składnik dla przetrwania przyszłych misji załogowych na Księżycu” – powiedział Wasilewski.

– Nasza koparka ma wielokrotnie pozyskać i przekazać regolit, a przy tym wszystkim zgromadzić informacje geologiczne, które pozwolą nam jeszcze dokładniej zaprojektować ten proces w większej skali – dodał naukowiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej