RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Rozwijamy własny projekt”. Testy księżycowej koparki w lipcu

Mała koparka księżycowa będzie pozyskiwała pył księżycowy (fot. commons.wikimedia.org)

Za sześć lat pracę na Księżycu ma rozpocząć koparka, projektowana przez ekspertów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dostarczy pył księżycowy do urządzenia, które przetworzy go na wodę i tlen. Testy koparki rozpoczną się w lipcu w Warszawie.

„Górnictwo kosmiczne da oddech naszej gospodarce”

Z Księżyca możemy czerpać surowce naturalne - np. hel mogący być paliwem do elektrowni jądrowych. Dalsza ekspansja w kosmos pozwoli sprowadzić na...

zobacz więcej

W 2025 r. Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać pierwszą w historii misję testową Lunar ISRU, której celem będzie pozyskanie lokalnych zasobów Księżyca. Kluczowym zadaniem będzie wyprodukowanie z nich wody i tlenu w urządzeniu, które znajdować się będzie na powierzchni Srebrnego Globu.

W projekcie bierze udział zespół z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN w Warszawie.

– Rozwijamy nasz własny projekt małej koparki księżycowej, której zadaniem będzie pozyskanie pyłu księżycowego – powiedział lider przedsięwzięcia, Gordon Wasilewski z CBK PAN. W lipcu w Warszawie odbędą się jej testy.

CBK PAN wchodzi w skład jednego dwóch międzynarodowych konsorcjów. Koordynuje je belgijska firma Space Applications Services. Firmy pracują nad samobieżnymi maszynami, które miałyby pozyskiwać zasoby księżycowe.

Polacy wezmą udział w kosmicznej misji ATHENA

Zbieranie danych na temat formowania i ewolucji grup galaktyk oraz czarnych dziur – takie zadanie czeka teleskop ATHENA. W prace nad urządzeniem w...

zobacz więcej

Wierzchnia, pylasta warstwa księżyca, tzw. regolit, może być ważnym elementem dla przyszłych misji załogowych. Pył ten składa się głównie z tlenu, krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, glinu i magnezu.

Regolit będzie można wykorzystać nawet do stworzenia struktur mieszkalnych, można go spiekać, tworząc bardzo twarde i wytrzymałe materiały budowlane. Ze względu na obecność w pyle krzemu, rozważa się również wykonanie z niego paneli fotowoltaicznych.

„Planowany eksperyment Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2025 r. będzie polegał jednak na czymś innym. Nasza koparka będzie miała za zadanie przetransportowanie regolitu do reaktora termochemicznego. Ten z kolei będzie główną częścią lądownika i odpowiedzialny będzie za przetworzenie tlenków metali obecnych w regolicie i produkcję m.in. wody, ważny składnik dla przetrwania przyszłych misji załogowych na Księżycu” – powiedział Wasilewski.

– Nasza koparka ma wielokrotnie pozyskać i przekazać regolit, a przy tym wszystkim zgromadzić informacje geologiczne, które pozwolą nam jeszcze dokładniej zaprojektować ten proces w większej skali – dodał naukowiec.

źródło:

Zobacz więcej