SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

17 osób zatrzymanych przez CBA na terenie całego kraju

Agenci z gdańskiej delegatury CBA zatrzymali 17 osób w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzeń z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o wyłudzenie ponad 27 mln zł – powiedział portalowi tvp.info rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

CBA w biurze asystenta posła. Media: Chodzi o pomocnika Nitrasa

Centralne Biuro Antykorupcyjne przeszukało mieszkanie asystenta jednego ze szczecińskich posłów. Według mediów chodzi o asystenta posła PO...

zobacz więcej

Zatrzymań dokonano na terenie całego kraju. Jak poinformował Brodowski, wśród zatrzymanych są „przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich”. Agenci prowadzą przeszukania w 20 firmach.

Jak dodał rzecznik, śledztwo CBA dotyczy wyłudzenia w latach 2013-2015 ponad 27 mln zł ze środków unijnych, które pochodziły z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Chodzi o program „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013”.

– Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionową dotację uzyskała spółka założona wyłącznie na potrzeby wyłudzenia, której w rzeczywistości dofinansowanie się nie należało – wskazał.

Dodał, że w toku śledztwa agenci ustalili, że po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, „przedstawiciele beneficjenta wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, które działając z nimi w porozumieniu zawyżali kwoty należne za dane urządzenie, celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania”.

Wszystkie 17 zatrzymanych osób usłyszy zarzuty karne w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Cztery z nich – w tym główny inicjator procederu – zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty karno-skarbowe, także wyłudzenia środków unijnych oraz oszustwa. Dwóch z nich usłyszy natomiast zarzuty prania pieniędzy.

– To pierwsze zatrzymania w tym śledztwie. Ma ono charakter rozwojowy – mówi Brodowski.

źródło:
Zobacz więcej