Pioruny biją w Bułgarię. Ponad 40 tys. wyładowań w ciągu 48 godzin

W ostatnich dwóch tygodniach zanotowano w tym kraju około 100 tys. piorunów (fot. VCG/VCG via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 40 tys. uderzeń piorunów odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatnich 48 godzin – poinformował we wtorek komercyjny kanał telewizyjny BTV. Przeciętna norma dla czerwca – miesiąca, w którym zwykle występują liczne ulewy i burze – to 18 tys. piorunów.

IMGW ostrzega: Ponad 30 stopni na zachodzie, burze na południu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami sięgającymi 32 st. w woj. lubuskim oraz w zachodnich powiatach woj....

zobacz więcej

W mieście Kazanłyk w środkowej Bułgarii w ciągu kilku minut piorun uderzył dwukrotnie w ten sam dom – spłonął dach budynku, wszystkie urządzenia elektryczne zostały zniszczone.

W ostatnich dwóch tygodniach zanotowano w tym kraju około 100 tys. piorunów.

Straż pożarna informowała o poważnych szkodach spowodowanych przez silne burze.

6 czerwca w związku z przelaniem się miejscowego zbiornika retencyjnego ewakuowano mieszkańców wioski Tutrakanci na północnym wschodzie.

Tego samego dnia rano resort środowiska i wód poinformował, że prowadzi obserwację zbiorników, zapewniając, że są one wypełnione w ok. 65 procentach i nie ma obaw, że dojdzie do ich przelania. Obfite deszcze w ciągu dnia spowodowały jednak podniesienie poziomu wód. W środkowej części kraju nadal rzeki występują z brzegów, zalewając drogi i niszcząc niewielkie mosty.

źródło:

Zobacz więcej