RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiktoria wiedeńska. Nieprezentowane dotąd eksponaty na wystawie w Nieborowie

Na wystawie  będzie można zobaczyć m.in. buławę hetmańską z XVII wieku czy XVIII wieczną zbroję husarską (fot. Materiały prasowe)
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. buławę hetmańską z XVII wieku czy XVIII wieczną zbroję husarską (fot. Materiały prasowe)

Muzeum w Nieborowie i Arkadii wspólnie z Fundacją Trzy Trąby otworzy nową wystawę „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego”. Pokazane zostaną na niej przedmioty związane z bitwą wiedeńską z 1683 roku. Znajdzie się wśród nich najcenniejsza pamiątka rodziny Sobieskich – obraz Matki Boskiej.

„Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”. 335 lat temu Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem.

12 września 1683 r. wojska chrześcijańskiej koalicji, dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego, odniosły zwycięstwo nad oblegającą...

zobacz więcej

Na wystawie „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego” będzie można zobaczyć m.in. buławę hetmańską z XVII wieku czy XVIII wieczną zbroję husarską.

Prezentowane będą także portrety Radziwiłłów ze starej linii nieświeskiej, która wygasła w 1813 roku. Zgromadzono obrazy przedstawiające Jana III Sobieskiego, Dominika Radziwiłła, Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej, Michała Kazimierza Radziwiłła i Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńko.

Większość eksponatów jest własnością osób prywatnych. Nigdy dotąd nie były prezentowane publicznie. Wśród nich znajduje się najcenniejsza pamiątka rodziNy Sobieskich – obraz Matki Boskiej, który pokazywany był jedynie w 1883 i 1983 roku, podczas dwóch wystaw w Krakowie, upamiętniających okrągłe rocznice wiktorii wiedeńskiej – poinformowano na stronie internetowej Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

„Według źródeł historycznych obraz ten został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, podczas odsieczy wiedeńskiej i od razu uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką” – czytamy.

Kontrowersje wokół włoskiej „Bitwy pod Wiedniem”

W atmosferze polemik do kin we Włoszech wszedł film „Bitwa pod Wiedniem”. Polsko- włoska produkcja o Odsieczy Wiedeńskiej nosi we Włoszech tytuł...

zobacz więcej

Po śmierci wnuczki Jana III Sobieskiego, Marii Karoliny de Bouillon, w 1740 r., spuściznę Sobieskich odziedziczył Michał Kazimierz Radziwiłł, zwany Rybeńko, wnuk Katarzyny Sobieskiej, siostry Jana III. Stał się on pierwszym strażnikiem pamięci królewskiego rodu.

Przez następne stulecie obrazem opiekowały się kolejne pokolenia Radziwiłłów. W 1939 roku obraz uratowała Anna Engelgard, opiekunka dzieci ostatniego ordynata nieświeskiego, Leona Radziwiłła. Po wojnie przywiozła obraz do Warszawy i przekazała bratanicy Leona, Izabelli Radziwiłłowej. Obecnie strażnikami obrazu są Maria Anna i Maciej Radziwiłłowie – informuje muzeum.

„Niezwykła historia jednego obrazu splata ze sobą wiele wątków historii. Był on symbolem zwycięstwa, relikwią, która przypominała chwalebne czyny przodków, łączyła pokolenia, odnosząc się do prawdziwych i trwałych wartości. Dla społeczeństwa pozbawionego ojczyzny był nadzieją na odzyskanie wolności. Matka Boska Sobieska, Radziwiłłowska, Nieświeska dla każdego swego »strażnika« miała podobne znaczenie, które nie zmieniło się mimo upływu ponad 300 lat” – czytamy.

Wystawa pod nazwą „Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego” będzie czynna od 15 czerwca do 15 września w Muzeum w Nieborowie i Arkadii, w Pałacu Radziwiłłów.

źródło:
Zobacz więcej