RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mosbacher: Demokracja i wolny wybór mają się dziś dobrze w Polsce

Mosbacher podkreśliła, że USA silnie sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2 (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mosbacher podkreśliła, że USA silnie sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2 (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego była niezwykła, ludzie masowo poszli głosować; można więc powiedzieć, że demokracja, wolność i wolny wybór mają się dziś dobrze w Europie, szczególnie w Polsce – mówi w wywiadzie dla „Faktu” ambasador USA Georgette Mosbacher.

Rekord frekwencji w wyborach do PE. PKW podała najnowsze dane

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. – podała Państwowa Komisja Wyborcza. Pięć lat temu...

zobacz więcej

Pytana o wybory do europarlamentu, ambasador USA oceniła, że „wszyscy powinniśmy dziś świętować”. „Frekwencja w tych wyborach była niezwykła. Ludzie masowo poszli głosować, a przecież to, że ludzie idą do urn i wybierają swoich liderów, jest filarem demokracji. Frekwencja była historyczna. Można więc powiedzieć, że demokracja, wolność i wolny wybór mają się dziś dobrze w Europie, szczególnie w Polsce” – powiedziała.

„Podziwiam Polaków. Przez 30 lat zbudowaliście demokrację i to naprawdę robi wrażenie. Wolność jest prawem człowieka, ale nie musi być dana” – dodała.

W wywiadzie poruszono również temat budowy gazociągu Nord Stream 2. Na pytanie, czy będą jakieś kolejne kroki USA poza przedstawieniem stanowiska kraju w tej sprawie, Mosbacher podkreśliła, że USA silnie sprzeciwia się budowie gazociągu.

„W naszym przekonaniu to narzędzie Putina do wywierania politycznego wpływu. On uczynił z energii oręż. Nie mogę komentować amerykańskiego procesu legislacyjnego na tym etapie, ale wiem, że przygotowana jest ustawa. Myślę, że istnieje potrzeba, by coś z tym zrobić” – powiedziała ambasador USA.

KW: Zainteresowanie wyborami do PE większe niż 5 czy 10 lat temu

Liczba wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania świadczy o tym, że zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego jest większe niż 5 czy...

zobacz więcej

„Niezależnie od tego, co dzieje się z Nord Stream 2, odkąd jestem tu ambasadorem, zawarliśmy już trzy umowy na dostawy gazu skroplonego. Polska podejmuje wszystkie niezbędne kroki prowadzące do niezależności energetycznej. Wieloletni kontrakt z Gazpromem kończy się za dwa lata i nie chcecie go przedłużać. Zatem – nie licząc sprawy Nord Stream 2 – Polska robi, co należy i w ostatnich latach istotnie poprawiła swoje bezpieczeństwo energetyczne” – oceniła Mosbacher.

Ambasador USA została też zapytana o to, czy ma jakiś specjalny plan, by przekonać amerykański Kongres do zniesienia wiz dla Polaków. Mosbacher podkreśliła w odpowiedzi, że aby Polska mogła wejść do programu Visa Waiver, musi zostać spełnionych kilka przesłanek.

„Jedyną rzeczą, która pozostaje poza naszą kontrolą, jest odsetek odmów. Musi wynosić poniżej 3 proc. Dlatego właśnie rozpoczęliśmy tę kampanię, zapraszamy Polaków, żeby aplikowali o wizy. Dzięki temu obniżymy odsetek odmów. Jesteśmy już blisko” – powiedziała Mosbacher.

„Tak więc spełnimy wszystkie wymogi amerykańskiego Kongresu – to z pewnością. Pozostaje kwestia tych 3 proc. Jestem optymistką. Uważam, że to się uda. Jestem skłonna nadstawić za to karku, co już zresztą uczyniłam. Jeśli z jakichś przyczyn nie uda nam się osiągnąć tego odsetka do września, czyli do końca tego roku budżetowego, z pewnością stanie się to w kolejnym roku. Daję sobie rękę uciąć i wierzę w to absolutnie” – powiedziała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej