RAPORT

Pogarda

David Lynch z Oscarem honorowym

Filmy Davida Lyncha były wielokrotnie nominowane do Oscara (fot. Kevin Winter/Getty Images)
Filmy Davida Lyncha były wielokrotnie nominowane do Oscara (fot. Kevin Winter/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Akademia Sztuki i Techniki Filmowej opublikowała listę laureatów Oscarów za całokształt twórczości. W tym roku otrzymują: reżyser David Lynch, aktor Wes Studi pochodzący z plemienia Czirokezów i włoska reżyserka Lina Wertmueller.

Rami Malek odebrał Oscara, a chwilę później spadł ze sceny

Nagrodzony Oscarem za najlepszą pierwszoplanową rolę męską Rami Malek chwilę po wygłoszeniu przemówienia spadł ze sceny. Konieczna była pomoc...

zobacz więcej

Nagrodę specjalną Akademii za wybitne osiągnięcia na polu działalności humanitarnej otrzymała aktorka Geena Davis. Przyznano jej nagrodę humanitarną im. Jeana Hersholta. Geena Davis, która została zapamiętana przez publiczność na całym świecie po roli Thelmy w filmie „Thelma i Luise” (1991), będzie po raz drugi laureatką nagrody Akademii. W 1988 r. otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie „Przypadkowy turysta” (The Accidental Tourist).

Nagroda specjalna przyznawana przez członków zarządu Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS), ma wyrazić ich uznanie dla zasług Davis na polu obrony praw kobiet i walki ze stereotypami dotyczącymi płci w mediach. Aktorka założyła feministyczny Instytut ds. Gender w Mediach i zajmuje się m. in. edukacją dzieci oraz młodzieży z wykorzystaniem sztuk audiowizualnych.

Oscary honorowe przyznawane są co roku za całokształt osiągnięć wybitnym twórcom kina światowego. – Za ich poświęcenie w ciągu całego życia na rzecz rozwoju sztuki filmowej i za ich osobisty wkład w rozwój techniki i produkcji filmowej – podkreślił prezes Zarządu Akademii (AMPAS) John Bailey.

W tym roku członkowie zarządu postanowili uhonorować Oscarem za całokształt jednego z najbardziej charakterystycznych amerykańskich twórców filmowych – Davida Lyncha, który był wielokrotnie nominowany do Oscara (m.in. za filmy „Blue Velvet”, „Człowiek Słoń” czy „Mulholland Drive”), ale nigdy nie dostąpił zaszczytu wręczenia mu statuetki.

„Zimna wojna” i Paweł Pawlikowski bez Oscara. „Roma” pokonała polską produkcję

Najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej okazał się w tym roku „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly'ego. „Zimna wojna” Pawła...

zobacz więcej

Ważne role

Zarząd postawił też uhonorować 71-letniego aktora amerykańskiego pochodzenia czirokeskiego – Wesleya „Wes” Studiego. Aktor zapisał się w pamięci widzów rolami w takich filmach jak „Tańczący z wilkami” czy „Ostatni Mohikanin”, gdzie grał role rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Spośród zagranicznych twórców filmowych zarząd AMPAS postawił wyróżnić w 2019 r. 91-letnią Linę Wertmueller, włoską realizatorkę, reżyser i autorkę scenariuszy filmowych, która w przeszłości była bliską współpracowniczką Federica Felliniego. Jej głośny film „Siedem piękności Pasqualino” z 1976 r. miał aż cztery nominacje do Oscara, ale ostatecznie nie otrzymał żadnej nagrody.

Wertmueller była pierwszą kobietą w historii Oscarów nominowaną w kategorii najlepszy reżyser – zaznacza w komentarzu agencja AFP, sugerując, że przyznanie nagrody za całokształt twórczości włoskiej reżyserce jest aktem sprawiedliwości.

Nagroda im. Hersholta została wręczona po raz pierwszy w 1957 r., podczas 29. ceremonii wręczenia Oscarów. Patron nagrody był duńskim aktorem, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1913 r. i był dwukrotnie nagrodzony nieformalnym Oskarem honorowym. Przez 18 lat Hersholt był przewodniczącym Motion Picture Relief Fund, organizacji, która zapewniała pomoc i wsparcie finansowe dla emerytowanych pracowników branży filmowej.

Nagrody honorowe i specjalne Akademii za 2019 r. zostaną wręczone podczas uroczystej ceremonii, jaka odbędzie się 27 października w hali widowiskowej The Ray Dolby Ballroom w Hollywood.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej