RAPORT

Kampania 2020

Czechy przeciwne uznaniu uczestników inwazji w 1968 r. za weteranów wojennych

W inwazji na Czechosłowację wzięły udział wojska Układu Warszawskiego (fot. Wiki 3.0/Engramma.it)

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych zaprotestowało przeciwko podjętej przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej inicjatywie ustawowego nadania uczestnikom inwazji Czechosłowacji w 1968 r. statusu weteranów wojennych.

Hymn Czechosłowacji ponownie zabrzmiał w Pradze

Na placu Wacława w Pradze odbył się wieczorem we wtorek koncert upamiętniający 50. rocznicę sowieckiej inwazji na Czechosłowację. Przyszło...

zobacz więcej

MSZ wyraziło poważne zaniepokojenie proponowanym uznaniem za beneficjentów ustawy o weteranach również osób „wykonujących zadania udaremnienia próby zamachu stanu i zabezpieczenia stabilizacji sytuacji w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej w ramach rozległej wojskowo-strategicznej operacji państw członkowskich Układu Warszawskiego od 21 sierpnia do listopada 1968 r.”.

Cytowany tekst to fragment zamieszczonego na stronie internetowej KPFR projektu nowelizacji ustawy o weteranach, jaki zamierza przedstawić jej frakcja w Dumie Państwowej.

Jak zaznacza czeski MSZ, podpisana w 1993 r. przez prezydentów obu państw umowa o przyjaznych stosunkach i współpracy między Republiką Czeską i Federacją Rosyjska deklaruje wolę obu stron, by w stosunkach wzajemnych „skończyć z totalitarną przeszłością, związaną z niedopuszczalnym użyciem siły wobec Czechosłowacji w 1968 r. i dalszym nieusprawiedliwionym pozostawianiem wojsk radzieckich na czechosłowackim terytorium”.

Komunikat deklaruje przekonanie, że strona rosyjska uważa tę umowę za obowiązującą i powstrzyma się przed krokami, które podałyby jej treść w wątpliwość.

20 sierpnia 1968 r. w ramach Operacji „Dunaj” wojska Układu Warszawskiego dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji zwanej Praską Wiosną, forsowanej przez I sekretarza KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji Alexandra Dubčeka. W ataku wzięło udział do pół miliona żołnierzy. Zginęło ponad sto osób, a kilkaset zostało rannych.

źródło:

Zobacz więcej