31 osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności

Prezydent Andrzej Duda odznaczył 31 osób Krzyżem Wolności i Solidarności. Otrzymali je działacze opozycji antykomunistycznej, którzy – w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – przeciwstawili się władzom PRL-u i przyczynili się do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności. Wśród odznaczonych są m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski oraz dziennikarz i publicysta Piotr Semka.

„Piątka u Semki”. Dziennikarz opowiada o młodości i zaangażowaniu w „Solidarność”

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazał się wywiad rzeka z dziennikarzem Piotrem Semką. W rozmowie z Janem Hlebowiczem dziennikarz opowiada o...

zobacz więcej

Krzyże Wolności i Solidarności wręczył w imieniu prezydenta prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. – Wasza walka była dla nas inspiracją. Pokolenie, które stworzyło Solidarność, będzie punktem odniesienia dla wszystkich, którzy chcą odbudować Europę – mówił Jarosław Szarek.

Wśród odznaczonych osób są: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski oraz dziennikarz i publicysta Piotr Semka.

Krzyże Wolności i Solidarności wręczono w przeddzień 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do Senatu. Piotr Semka wspominał, że był to dla niego radosny dzień.

– Świętowaliśmy, że daliśmy komunie po nosie, że wykreślili całą listę krajową. Gorycz przyszła w kolejnych tygodniach, kiedy okazało się, że ten triumf został w jakiejś mierze zaprzepaszczony przez powtórne wybory – mówił Piotr Semka.

Pięć osób zostało odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności pośmiertnie – to m. in. premier pierwszej kadencji Sejmu RP Jan Olszewski i zamordowany przez SB opozycjonista Stanisław Pyjas.

Nagrodę w imieniu Stanisława Pyjasa odebrała jego siostra, Alicja Przybysz. W rozmowie z Polskim Radiem podkreślała. że jest to dla niej ważny moment. – Śledztwo wciąż nie jest zakończone, różne są opinie na ten temat. Ale ja i moja rodzina jesteśmy bardzo wzruszeni – dodała.

Krzyż Wolności i Solidarności po raz pierwszy nadano w 2011 r. Od tego czasu odznaczenie to otrzymało ponad 5 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej