RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nie żyje wieloletni redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” Maciej Parowski

Maciej Parowski zmarł w wieku 72 lat (fot. arch. PAP/Piotr Polak)

Nie żyje Maciej Parowski – pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Miał 72 lata. „Maciek był związany z »Fantastyką« od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny” – czytamy na Facebooku miesięcznika.

Zmarł żołnierz gen. Andersa, walczył o Monte Cassino

Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa, uczestnik walk o Monte Cassino i Piedimonte San...

zobacz więcej

W nocy z niedzieli na poniedziałek, po ciężkiej chorobie, zmarł polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej Maciej Parowski. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym „Nowej Fantastyki”.

O śmierci Macieja Parowskiego poinformowała na Facebooku redakcja „Nowej Fantastyki”. „Z ogromnym bólem przekazujemy tę wiadomość. Wczoraj w nocy po ciężkiej chorobie zmarł nasz kochany przyjaciel, mentor, ojciec redaktor – Maciej Parowski” – napisano.

„Maciek był związany z »Fantastyką« od początku istnienia czasopisma, przez długie lata stał też na jej czele i do ostatnich dni był dobrym duchem naszej redakcyjnej rodziny. Jego zasług dla fantastyki w Polsce nie da się ogarnąć – ilu autorów odkrył i wychował, ile znakomitej twórczości przedstawiał, przybliżał i objaśniał kolejnym pokoleniom miłośników gatunku. Sam też tworzył – powieści (»Twarzą ku ziemi«, »Burza«), scenariusze komiksowe (»Funky Koval«, »Wiedźmin«), opowiadania. Jego eseje, analizy, wywiady, recenzje zapełniały kolejne tomy »Małp Pana Boga«” – podkreślono.

Zmarł jeden z najwybitniejszych kierowców F1 w historii

W wieku 70 lat zmarł trzykrotny mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda – poinformowała rodzina Austriaka. Ostatnio przebywał w prywatnej klinice w...

zobacz więcej

Przypomniano także, że „w 2007 r. został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze »Gloria Artis«”.

Tomasz Bagiński, polski rysownik i reżyser napisał na Facebooku: „Trudno uwierzyć, Maciek niemal od zawsze wyglądał jak kruchy starszy pan a jednocześnie był nie do zdarcia, więc wydawało się, że będzie wieczny. Że tam gdzie będzie fantastyka tam będzie On”.

„Dzięki Maćkowi dostałem kontakt do Jacka Dukaja, który potem zaowocował »Katedrą«". Bez Maćka nie wiemy, jak potoczyłaby się historia »Wiedźmina«. Spotkałem go dopiero co, przy okazji promocji LDR i już się umawialiśmy na rozmowy o »Wiedźminie« o innych projektach. To się nie stanie. Odpoczywaj. Gwiazdy Twoim Przeznaczeniem” – dodał.


Maciej Parowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2006 r. na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał doktorat humois causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu.

źródło:
Zobacz więcej