RAPORT

Kampania 2020

Analitycy: Wzrost gospodarczy powyżej oczekiwań, drugi silnik odpalony

Polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. (fot. Shutterstock/NetVideo)

Wzrost PKB, który wyniósł 4,7 proc. był powyżej oczekiwań analityków, przełom w inwestycjach mamy mimo coraz gorszych nastrojów za granicą, a w naszej gospodarce odpalił drugi silnik – ocenia portal internetowy „Dziennika Gazety Prawnej”. „To może zaskakiwać w warunkach spowolnienia u najważniejszych partnerów handlowych” – wskazano.

Emilewicz o wzroście PKB: Najpewniej zakończymy ten rok z czwórką z przodu

W ustawie budżetowej zakładamy 3,8-proc. PKB w 2019 r., ale najpewniej zakończymy ten rok z czwórką z przodu – powiedziała w czwartek dziennikarzom...

zobacz więcej

Polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale o 4,7 proc. licząc rok do roku. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. Są to dane o 0,1 punktu procentowego lepsze od opublikowanego przez GUS w połowie maja tzw. szybkiego szacunku PKB.

Jak zauważa portal gazeta prawna.pl, taki wzrost był „powyżej oczekiwań analityków”. Wskazuje także, że „to nie tempo rozwoju jest najbardziej zaskakujące, lecz struktura”. „Nastąpiło ożywienie w inwestycjach. To może zaskakiwać w warunkach spowolnienia u najważniejszych partnerów handlowych” – stwierdzono.

W artykule zacytowano także słowa głównego ekonomisty Credit Agricole Bank Polska, który dane podane przez GUS określa mianem „fenomenalnych”.

– Przy takich ograniczeniach globalnych, przy badaniach koniunktury, które wskazują na brak inwestycyjnego entuzjazmu w firmach, mamy wzrost nakładów, i to głównie w przetwórstwie przemysłowym. Jakby przedsiębiorstwa doszły do wniosku: trzeba się zbroić, trzeba się szykować na każdą ewentualność, bo niezależnie od tego, czy koniunktura będzie dobra czy zła, to możemy być lepsi, bardziej odporni, jeśli dzięki inwestycjom zwiększymy produktywność albo obniżmy koszty – stwierdza Jakub Borowski.

Specjalista wskazuje także na dwa wytłumaczenia „przyspieszających inwestycji w czasach globalnej niepewności”. Pierwsze to „projekty realizowane przez zagraniczne prywatne firmy działające w Polsce”, drugie „sytuacja na rynku pracy”.

Polska jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata

Według najnowszej prognozy OECD, w 2019 r. Polska będzie 4. najszybciej rozwijającym się krajem świata – zwraca uwagę w komunikacie resort...

zobacz więcej

– Stąd przyspieszenie inwestycji również w firmach krajowych, które szukają nowych sposobów na utrzymanie konkurencyjności. Inny powód to ceny energii, które prędzej czy później zostaną odmrożone. Znam przypadki przedsiębiorstw inwestujących w wymianę maszyn na takie, które będą znacznie mniej energochłonne. Takie maszyny mogą produkować tyle samo, ale pozwalają na radykalne obniżenie kosztów – mówi Borowski.

Z kolei w ocenie ekonomistki PKO BP Marty Petka-Zagajewskiej „teraz struktura wzrostu jest bardziej korzystna”. – O ryzyku przegrzania mówi się najczęściej wtedy, gdy rozwój gospodarki bazuje przede wszystkim na konsumpcji. Wtedy pojawia się ryzyko presji inflacyjnej. Wzrost inwestycji zwiększa potencjał gospodarki, co oznacza, że nie powinna nam narastać sprzyjająca inflacji luka popytowa – mówi Petka-Zagajewska. Dodaje, że w związku z tym „nawet gdyby inflacja przekroczyła cel NBP, nie należy się spodziewać podwyżek stóp procentowych”.

Tezę o szukaniu lepszej efektywności potwierdzają także słowa Grzegorza Maliszewskiego, ekonomista Banku Millennium, który przyznał, że „firmy w I kw. zwiększały wydatki na maszyny i urządzenia”. Zwrócił też uwagę, że „znacznie szybciej – o prawie 40 proc. w skali roku – rosły nakłady na budynki”.

– One są ważne, ale nie odpowiadają na najważniejsze problemy, z jakimi muszą się mierzyć przedsiębiorcy. O ile sam wzrost inwestycji jest pozytywny, to ich struktura aż tak optymistyczna nie jest – mówi.

„Podobnie jak większość ekspertów, ekonomiści Millennium zamierzają podnieść prognozy wzrostu gospodarczego na cały rok, prawdopodobnie do 4,5 proc., z 4,1 proc. W mBanku tegoroczny wzrost PKB szacują na około 5 proc.” – stwierdzono w artykule.

źródło:
Zobacz więcej